0
Nje termet i fuqishem me magnitude 82 balle sipas shkalles Rihter goditi brigjet veri-perendimore te Kilit ne mbremje vone me oren lokale
Lekundja kryesore u regjistrua ne Oqeanin Paqesor 20 kilometra nen shtratin e tij dhe ne nje distance prej rreth 86 kilometrash nga zona minerare e Ikuikes Te pakte 5 persona kane vdekur disa dhjetera te tjere jane plagosur dhe mbi 80 mije banore lokale u detyruan te evakuohen pas nje alarmi per cunam
Disa ndertesa u shkaterruan plotesisht ndersa ne zone eshte shpallur menjehere gjendja e emergjences 45 minuta pas termetit dallge mbi 2 metra te larta mberriten ne brigjet e Kilit dhe Peruse ndersa lekundje jane ndier edhe ne kryeqytetin e Bolivise La Paz rreth 500 kilometra larg zones se prekur
Pas lekundjes kryesore per dy ore me rradhe u regjistruan edhe te pak 6 te tjera te fuqishme deri ne 62 balle Termeti ka sherbyer edhe si shkak i arratisjes se te pakten 300 te grave te denuara nga burgu lokal i Ikuikes
R SkenderiKili Termet