Ky vikend, sipas parashikimeve t metereologve, do t jet m i ftohti n kt dimr - me temperatura deri n minus 15 grad. Tre fmijt e A. S. nga lagjja Dardania n Prishtin, kan qar dy ditt e fundit pr shkak t temperaturave t ulta, t cilat do t zbresin edhe m shum gjat vikendit.Ata nuk po e prjetojn kt t ftoht n rrugt e Kryeqytetit, por brenda baness s tyre, t ciln Termokosi e ka shkyur rrafsh q nj vit e dy muaj.Gjat vers, A. S. ka kryer obligimet e tij ndaj ksaj kompanie publike. Por jo edhe fqinjt e tij. Sherri tyre, Termokosi e ka goditur edhe kt qytetar, duke e ln familjen e tij t mrdhij n kto temperatura t ulta. Thot se nuk ka kurrfar mundsie ta instaloj nj shporet t druve. Madje, nuk ka as oxhak. Thjesht, n Kryeqytetin e Kosovs, n Prishtin atij iu ka grditur jeta. Po ndihem i pafuqishm ta zgjidh kt problem, pohon i dshpruar.Fatin e ktij prishtinasi e kan edhe qindra e mijra t tjer. Termokosi mbi 60 pr qind t banesave kolektive n Prishtin i ka shkyur nga ngrohja. Bile, garantojn se do t shkyin edhe banesa t tjera n ditt e ardhshme.Krejt ka bn kjo kompani pr mbledhjen e borxheve, sht se n korridoret e banesave ngjet nj pllakat ku tregohet shuma e borxheve. Aty prfundon krejt puna e ktij menaxhmenti human. Shum prej qytetarve detyrohen t dalin dhe vet t`i mbledhin borxhet npr komshinjt e tyre. Termokosit prap s`i intereson ajo pun.Zdhnsja e ksaj kompanie tha se nse i mbledhin qytetart mbi 50 pr qind t borxhit dhe vijn t`i paguajn, ne i inkuadrojm. Ndryshe jo. Sipas saj, del q vet banuesit duhet t organizojn kt pun. E vetmja banes q ka ngrohje qendrore n Prishtin, e e cila ka shum borxhe, apo si t gjitha t tjerat q jan shkyur, sht ajo ku banon drejtoresha e Termokosit Fllanza Hoxha. Komshinjt e saj kan shuma t mdha borxh ndaj Termokosit, por ky bllok banesor vazhdon t ket ngrohje qendrore.Zdhnsja e Termokosit, Zana Efendia, thot se kan shkyur nga ngrohja e qytetit banesa n t katr ant e Prishtins. Ajo tregon se kan prjashtuar nga ngrohja banesa n rajonin e Bregut t Diellit, n rajonin e Dardanis, n at t Ulpians dhe at t Aktashit.N do t vazhdojm s shpejti t shkyim edhe disa blloqe tjera banesore n Prishtin, ku ka borxhe, tha Efendia. Ajo tha se u kan treguar qytetarve q kur i tr blloku ta mbledhin t paktn gjysmn e borxhit, ata do t`i furnizojn me ngrohje.Zdhnsja Efendia nuk di se sa pr qind e banesave, aktualisht, nuk kan ngrohje, por e di se i kan shkyur dhe do t`i shkyin vazhdimisht. T gjitha n afate t gjata kohore.Qeveria, pr vite t tra ia ka paguar edhe mazutin ksaj ndrmarrjeje prmes Agjencis Kosovare t Mirbesimit. Menaxhmenti i ndrmarrjes publike, Termokos, ende nuk ka gjetur asnj zgjidhje pr prishtinasit dhe as mnyrn se si t`i inkasoj parat e veta. Ajo i ka shkyur t gjith. Ata q kan paguar e q s`kan paguar. Me prjashtim t bllokut banesor ku jeton drejtoresha Fllanza Hoxha.