Kryeministri Hashim Thai ka thn se t gjith duhet ta pranojn vuln dhe vullnetin e sovranit dhe se zgjedhjet e s diels kan fitues.Tash ai proces sht prmbyllur. sht me rndsi q procesin q jemi duke kaluar tani, t ankesave, parashtresave t ndryshme, assesi t mos politizohet dhe t mos ket ndikime apo pretendime ndikuese, ka thn Thai.Sipas tij, duhet ti besohet puns s shklqyeshme, t ciln e ka
edhe Komisioni Qendror Zgjedhor edhe KZAP-i.Kemi marr nj vlersim shum t lart prej t gjitha autoriteteve ndrkombtare se n Kosov ka ndodhur nj mrekulli e organizimit t shklqyeshm t zgjedhjeve t lira, theksoi ai.Sipas Thait, nga raundi i dyt i zgjedhjeve ka fituar shteti i Kosovs, partit, t gjith kandidatt q jan fitues dhe n kt drejtim t gjith duhet t punojn maksimalisht q t respektohen standardet profesionale t prmbylljes edhe t ktij procesi.Duhet t respektohet profesionalizmi dhe assesi t ndodh ndikimi politik n kt proces, as ndaj KQZ-s dhe as ndaj KZAP-it. T gjith duhet ta pranojn vuln dhe vullnetin e sovranit. Zgjedhjet e s diels kan fitues, por kan edhe renditjen e partive t dyt, t tret, t katrt... Un ndihem tepr mir q udhheq partin numr nj n Kosov, prfundoi ai.