Ora 15: 35 Rruga Durrs-Prishtin, sht projekti i par madhor q do t realizojn qeverit e Shqipris dhe Kosovs, konfirmuan pr mediat, kryeministrat Sali Berisha dhe Hashim Thai nga Tirana. Z. Thai, i pari Kryeministr i Kosovs s pavarur q viziton Shqiprin, tha se ky projekt do ti afroj dy kryeqytetet tona dhe qytetart tan n lvizjen e lir t njerzve, n ekonomi, zhvillimin e biznesit, turizmin, madje dhe pr emancipim. Shqipria sht vend me potenciale t mdha n turizmin bregdetar, por edhe Kosova sht nj vend i mrekullueshm me potenciale t jashtzakonshme pr turizmin malor."Bashkpunimi nuk fillon sot, ai ka ekzistuar edhe m hert, por ktej e tutje do t jet bashkpunim ndrshtetror. Si dy shtete t pavarura, ai do t jet m i avancuar, m konkret dhe m i implementueshm n t gjitha sferat", u shpreh Kryeministri Thai n prgjigje t interesimit t gazetarve.Duke konfirmuar gatishmrin e palve pr thellimin e bashkpunimit reciprok, dy kryetart e qeverive pohuan vazhdimsin e projektit n territoret e dy vendeve."Projekti i par madhor sht aorta e kombit, nga Morina n Durrs, n t ciln po punohet dhe jan n finalizim procedurat pr t nisur s shpejti punn n trajektoren Vrnic-Merdar (Kosov)", tha z. Berisha.Termocentrali Kosova C do t jet nj tjetr projekt q do t ndrtohet bashk nga Kosova dhe Shqipria. Do t jet nj ndrtim kolosal dhe burim energji pr gjith rajonin, deklaroi kryeministri Berisha me nota optimiste.Por as ai as Thai nuk dhan detaje pr mnyr e financimit pr ndrtimin e tij. Kemi rn dakord t bashkpunojm ngusht n fushn e energjis n mnyr q t japim prgjigjen m t mir. N kt fush ka vshtirsi, por kemi rezerva kolosale, tha ai.Termocentrali Kosova C sht nj projekt q i prket viteve 80 por sht iniciuar nga qeveria e kaluar. Sipas ktij projekti Termocentrali do t prodhoj 2.100 megavat or energji elektrike dhe do t kushtoj rreth 3 miliard euro.Energjia elektrike n kt Termocentral do t prodhohet me qymyr t llojit linjit dhe kjo sht arsyeja q sht kritikuar nga ambientalistt.15: 10 Topalli-Thait: Zemrat tona rrahin pr perspektivn evropianeKryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e konsideroi vizitn e Kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai n Tiran, si nj ngjarje historike n marrdhniet midis dy vendeve tona. Gjat fjals s mirseardhjes n Kuvendin e Shqipris, znj. Topalli cilsoi se vizita e Kryeministrit t Kosovs s pavarur n Tiran, shnon nj ngjarje historike n marrdhniet midis dy shteteve tona, q rrahin me nj zemr pr t njjtin vizion, perspektivn europiane, pr nj t ardhme t prbashkt n Bashkimin Europian.Kryetarja e Kuvendit i shprehu zotit Thai urimet pr suksesin e qeverisjes nn drejtimin e tij, pr progresin n begatin e popullit t Kosovs. Ajo garantoi mbshtetjen e plot t Kuvendit t Shqipris pr prmbushjen e misionit t qeveris s Kosovs n t gjitha proceset.Ora 13: 42 Topi dekoron Thain me Urdhrin Gjergj Kastrioti SknderbeuNn melodin e himnit kombtar shqiptar, Presidenti Bamir Topi dhe kryeministri i Kosovs Hashim Thai nisn takimin e tyre n selin e kreut shqiptar t shtetit. N nj atmosfer mjaft vllazrore, presidenti Topi e dekoroi zotin Thai me urdhrin Gjergj Kastrioti Sknderbeu.Figura e shquar e Hashim Thait ka
t pamundurn pr pavarsin e Kosovs dhe formimin e shtetit m t ri n bot me vizione moderne dhe perndimore.Ora 13: 20 Thai n Kuvend: Krenohemi me vllezrit shqiptarKryeministri i Kosovs, Hashim Thai, n vijim t vizits n Shqipri, ka mbajtur nj fjalim emocionues prpara deputetve t Kuvendit t Shqipris. Thai ndr t tjerash theksoi, se shqiptart krenohen me njri-tjetrin. Ata jan nj komb, pavarsisht se t ndar.Por shtoi Thai, tanim kemi nj tjetr vizion t prbashkt, at t antarsimit n NATO dhe n BE. Ai prgzoi popullin shqiptar, pr marrjen e ftess pr antarsim n Aleancn e Atlantikut Verior.Duke kujtuar t shkuarn, Thai u shpreh se shekulli q kaloi, ishte nj shekull i errt pr shqiptart, t cilt u prndoqn dhe u masakruan. Pr kt, populli i Kosovs gjeti strehim pran popullit t Shqipris.Por, vijoi Thai, ne fituam besimin e bots demokratike. Kosova sht
shtet i pavarur dhe shum shpejt do t njihet edhe nga Mali i Zi dhe Maqedonia. E m pas, shpresojm edhe antarsim n OKB.Ora 11: 35 Vizit historike e Thait n Tiran: Shqiptart bashk drejt integrimitKryeministri Sali Berisha dhe homologu i tij Hashim Thai deklaruan se Shqipria dhe Kosova jan angazhuar n nj proces bashkpunimi t gjithanshm, proces q synon standardet e Kopenhagenit, Bashkimit Evropian dhe t NATO-s. Dy kryeministrat kan dal n nj konferenc t prbashkt pr shtyp n selin e Kryeministris n Tiran, pas takimit t zhvilluar mes tyre pa pranin e gazetarve.Kryeministri Berisha bri t ditur detaje nga ky takim, duke nnvizuar se ne ram dakort q t bashkpunojm n t gjitha fushat, ekonomike dhe financiare, pasi proceset integruese evropiane krkojn bashkpunim t ngusht n kto fusha.Ai vuri n dukje bashkpunimin e fuqishm mes dy vendeve n fushn e energjetiks. Energjia prbn nj prparsi madhore pr t dy vendet, tha z. Berisha, duke nnvizuar se Shqipria i ofron Kosovs t gjitha lehtsit portuale. N qendr t bashkpunimit do t jet dhe lufta me zero toleranc ndaj krimit t organizuar, fusha e arsimit, e kulturs.Kryeministri Berisha theksoi se vizita e z. Thai sht historike, pasi ai sht Kryeministri i par i Kosovs s pavarur q viziton Shqiprin.Nga ana e tij z. Thai, vlersoi rolin e shtetit shqiptar n shpalljen e pavarsis s Kosovs. N konferencn e prbashkt pr shtyp me Kryeministrin Sali Berisha, z. Thai tha se liria dhe pavarsia e Kosovs sht e lidhur direkt me kontributin e Shqipris, ndaj falenderoj mbshtetjen e drejtprdrejt t shtetit shqiptar dhe t Kryeministrit Sali Berisha.Duke u ndalur n bashkpunimin Shqipri- Kosov, kreu i qeveris s Kosovs tha se Tirana dhe Prishtina do t rrisin bashkpunimin n t gjitha fushat. Ai vuri n dukje se mundsit jan, qeverisjet e mira jan, mbshtetja ndrkombtare sht.Z. Thai vlersoi biznesin shqiptar q po investon n Kosov dhe i garantoi ata se do t ken prher mbshtetjen e qeveris s Kosovs. Vendet tona jan vende t mundsive t mdha, theksoi Kryeministri i Kosovs, duke nnvizuar se ndihem krenar q dy qeverit tona kan orientim evropian.