Shqipria dhe Kosova do t nnshkruajn shum shpejt marrveshje t reja veanrisht pr lehtsimin e bashkpunimit ekonomik, prve zbatimit m intensiv t 58 marrveshjeve ekzistuese. Konkretizimi i mtejshm dhe intensifikimi i ksaj marrdhnieje t veant, u diskutua n takimin mes Kryetares s Kuvendit t Shqipris, Jozefina Topalli dhe Kryetarit t Kuvendit t Kosovs, Jakup Krasniqi. Gjat fjals s saj, Topalli u ndal dhe tek pavarsia e Kosovs duke siguruar homologon kosovar pr prkrahje t veant pr nj proces t pakthyeshm, sikundr e cilsoi njohjen e shtetit m t ri n bot.

N fjaln e tij, Krasniqi shprehu besimin se heqja e vizave pr popullin shqiptar prbn nj shpres t madhe edhe pr Kosovn.

Kryetart e Kuvendeve t Shqipris dhe Kosovs ran dakord pr hartimin e nj axhende t prbashkt t vizitave t komisioneve parlamentare pr shkmbimin e prvojave. Kreu i kuvendit kosovar pati dhe nj takim me kryeministrin Sali Berisha ku u diskutua pr marrdhniet dypalshe dhe kontributin e Shqipris pr njohjen e pavarsis s Kosovs.