Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, sht rikthyer n Zvicr, pasi ndrpreu aktivitetin e saj zyrtar pr t’iu gjendur pran familjarve t viktimave t aksidentit t ndodhur Fush-Arrz. Pasi vizitoi familjet e ktyre viktimave dhe t plagosurit n spital, ajo sht rikthyer prsri n Gjenev t Zvicrs, ku mbahet Konferenca e tret Botrore e Kryetarve t Parlamenteve. N ditn e par t konferencs, ku morn pjes rreth 200 krer parlamentesh e senatesh nga e gjith bota, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e shfrytzoi pr t zhvilluar takime me krert e parlamenteve evropiane dhe botrore. Qllimi kryesor i takimeve veanrisht me kryetart e parlamenteve t Afriks dhe Ameriks Latine ishte lobimi pr njohjen e Kosovs dhe shtimi i numrit t vendeve q do t njohin pavarsin e saj. Topalli gjat konferencs u takua me Sekretarin e Prgjithshm t OKB-s, Ban Ki Moon; kryetarin e Parlamentit t Gjermanis, Lammert; t Kins, Egjiptit, Kanadas etj. Njohja e Kosovs ishte tem kryesore e takimeve q zonja Jozefina Topalli bri edhe me krert e parlamenteve t Uruguait, Uzbekistanit, Gabonit, Paraguait, Ruands, Lesothos, Zimbabves, Santa Luias, Kilit, Mozambikut etj.