Presidenti i Republiks, Bamir Topi, krkoi dje n Kor, nj reform reale n organet e drejtsis. N vijim t vizits s tij n qytetin e Kors, Presidenti zhvilloi nj takim me antar t kshillit bashkiak t qytetit, ku theksoi nevojn e bashkpunimit midis forcave politike edhe n nivel lokal."T kthejm n mnyr prfaqsuese shtetin e s drejts, shtetin n shrbim t qytetarve. Problemet q jan n drejtsi jan probleme q nuk mund t zgjidhen brenda nj dite, jave apo disa muajve. E rndsishme sht q kto shtje jan tem e dits jo vetm pr politikn, por edhe pr komunitetin", tha Presidenti Topi.Sipas tij, "gjykatat shikohen jo me kredibilitetin e duhur, por ne dshirojm dhe do t punojm q drejtsia t marr rolin e duhur". "Reformat n organet e drejtsis, si n Gjykata, Prokurori apo Kshillin e Lart t Drejtsis, do t zbatohen n kuptimin e vrtet t fjals reform, sepse shpesh kjo fjal prdoret si inflacion i terminologjis politike", tha Presidenti i Republiks.N takimin q zhvilloi n bibliotekn e qytetit me antar t kshillit bashkiak, Presidenti Bamir Topi theksoi rndsin e investimeve pr rajonin e Kors, q mbart potenciale turistike, si dhe t decentralizimit. "Un besoj q Kora sot ka nj vmndje t re, sepse ka shum nevoj q ky rajon e qyteti n veanti t financohen me investime" u shpreh Presidenti Topi.Duke vlersuar si mjaft t rndsishme tolerancn fetare, z. Topi shtoi se "duhet q kjo toleranc t stimulohet , pasi Shqipria krenohet me standardet e arritura n kt drejtim". "Ka akoma grupe shoqrore q nuk jan t prfaqsuara sa duhet n strukturat lokale. Kora i ka elementt q t arrij kohezionin social, sepse ju e shikoni q n Parlamentin ton apo edhe n politik pr shtje t rndsishme tani ka nj linj qndrimi, pr t
t mundur hedhjen e hapave t shpejt n integrimin n strukturat euro-atlantike", tha n fjaln e tij Presidenti Bamir Topi.Ai u ndal n kt takim edhe n shtjen e decentralizimit lokal. "Jam shum i motivuar dhe i prkushtuar q shtjet e decentralizimit t jen t zbatueshme edhe si pasoj e nj detyrimi pr arritjen e autonomis lokale. Do t jem stimulues pr shtjen e transferimit t pronave nga pronari shtet n njsit e qeverisjes vendore", tha Presidenti.