Enkeled Alibeaj sht dekretuar nga Presidenti i Republiks n postin e Ministrit t Drejtsis. Kandidatura e propozuar nga kryeministri Sali Berisha u aprovua me unanimitet edhe n Kshillin e Prgjithshm Drejtues t Partis Demokratike. Menjher pas ksaj, Berisha deklaroi q n nj koh sa m t shkurtr do ti paraqiste Presidentit Topi emrin e Alibeajt pr dekretim. Kryeministri e vlersoi figurn e tij duke thn se tha se ai sht nj nga bashkpuntort m t muar dhe nj nga juristt m t talentuar, drejtues efient i Departamentit t Antikorrupsionit dhe t Kontrollit t Brendshm t Kshillit t Ministrave, i cili, n kto dy vjet, ka dhn nj kontribut thelbsor n luftn kundr korrupsionit. Tashm pritet vetm q kjo kandidatur t shkoj n Kuvend pr tu votuar. Enkeled Alibeaj zvndson n kt post ish-Ministrin Ilir Rusmajli, i dorhequr pas akuzave t bra nga ish-Drejtori i Prgjithshm i Burgjeve, Sajmir Shehri.