/ // /
Para
1 of 2
Tjetri


var JAThumbnail = new Class
initialize functionwrapper
this.next = wrapper.getElements.next
this.prev = wrapper.getElements.prev
this.counter = wrapper.getElement .counter .item
this.items = wrapper.getElements.thumbnail
this.thumbbox = wrapper.getElement.ja-thumbnail
this.curr = 0
if this.items this.items.length 0this.curr-1this.items.length-1
if this.fx this.fx.stop
this.fx = new Fx.Elementsthis.itemsthis.currthis.itemsnext this.thumbbox
var h1 = this.thumbbox.getCoordinates.height
var h2 = this.itemsnext.getCoordinates.height
this.fx.start 0opacity01opacity12heighth2
this.curr = next
this.counter.innerHTML = this.curr - 1
.bindthis


firstrun function
if this.firstrun
var coor = this.itemsthis.curr.getCoordinates
this.thumbbox.setStyles widthcoor.width height coor.height
this.items.setStyle position absolute
this.firstrun = false.ja-thumbnailwrap.eachfunctionwrapper
new JAThumbnail wrapper


Presidenti Bamir Topi se bashku me bashkeshorten ka qene i pranishem per te uruar kreun e opozites. Ne oren 1730 eskorta e kreut te shtetit ishte ne dalje te Tiranes prane ktheses per te lokali por trafiku i dendur i shkaktuar nga te ftuarit ne dasme beri qe Topi te qendronte rreth 20 minuta ne makine derisa mberriti. Ndersa Kryeministri Sali Berisha nuk ka preferuar ta uroje personalisht kundershtarin e tij politik por ka zgjedhur nje tjeter menyre urimi. Zyra e shtypit e Keshillit te Ministrave beri te ditur dje ne mesdite se Berisha dhe bashkeshortja e tij i kane derguar nje buqete melule se bashku me nje kartoline urimi Edi Rames. Kryeministri Berisha dhe bashkeshortja e tij zonja Liri Berisha kane uruar sot kryetarin e Partise Socialiste z. Edi Rama me rastin e marteses. Ne kete dite te shenuar per ta Kryeministri dhe zonja Berisha i kane derguar nje buqete me lule dhe kartoline urimi me ane te se ciles i urojne ciftit te ri fat shendet dhe lumturi ne jeten e tyre bashkeshortore thuhet ne njoftimin e Qeverise. Nje tjeter figure e rendesishme shteterore e pranishme ne dasmen e kryetarit te Bashkise se Tiranes ishte prokurorja e Pergjithshme Ina Rama. Se bashku me bashkeshortin ajo mberriti rreth ores 17.15 ne lokalin ne dalje te kryeqytetit. Te ftuarit e kryetarit te PS-se duket se mbulonin te gjitha fushat e jetes. Ne ceremonine e organizuar te restorant Xibraku ne periferi te kryeqytetit kane marre pjese edhe kundershtare te tij ne politike qe te pakten per nje dite nuk e kane ndier veten te tille. Mes tyre dallohej edhe kundershtari i tij i pare ne nje gare zgjedhore ne kohen kur hyri ne politike 10 vjet me pare Besnik Mustafaj. Nga te larguarit e PD-se nuk mungonte as Sali Shehu. Ne te njejten kohe dy levizjet e fundit ne Parlament Paulin Sterkaj dhe Vangjel Tavo mberriten rreth ores 17.00 ne ceremoni. Nje tjeter kundershtar i Rames i pranishem ne ceremonine martesore te kryetarit te Partise Socialiste ishte zv.ministri i Kultures Nikolle Lesi. Nderkohe qe nga fusha e sportit nuk mungonte as presidenti i Federates Shqiptare te Futbollit Armando Duka. Perfaqesues te gjyqesorit ish-anetare gjykatash dhe gjyqtare aktuale ishin ne te njejten kohe te pranishem te Xibraku.

Dhurata e Nikolle Lesit


Kryetari i Lidhjes Demokristiane njeheresh edhe zv.minister i Kultures Nikolle Lesi ra ne sy ne rreth 1 mije te ftuarit edhe per shkak te dhurates qe mbante ne dore. Ai kishte pergatitur nje buqete me lule ku ne mes kishte vendosur jo krejt rastesisht nje karafil blu. Pasi e pa dhuraten Rama iu drejtua Lesit E paska mbyt e kuqja kete blune. Por edhe pergjigjja e zv.ministrit ishte ne te njejten linje Nje blu mjafton qe tju mbaje 8 vjet ne opozite. Ne batuta u perfshi edhe Ngjela Ou Paska ardhur edhe Lesi ketu Dicka e madhe do te ndodhe. Lesi eshte barometer qe dicka po leviz. Po bie Saliu.

Mustafaj i ftuar te Rama


Besnik Mustafaj ishte nje tjeter i ftuar i cili per shkak te se shkuares se tij politike binte ne sy mes qindra te pranishmeve ne restorant Xibraku. Ish-minister i Jashtem ne kabinetin qeveritar te Kryeministrit Berisha deri ne vitin 2008 Mustafaj ka qene ne te njejten kohe edhe kundershtari i pare i Edi Rames ne rrugen e tij te gjate politike. Dhjete vjet me pare Mustafaj ishte kandidat i PD-se ne zgjedhjet lokale per Tiranen ndersa Edi Rama pas nje viti si minister i Kultures kandidoi dhe fitoi ne emer te PS-se. Mustafaj ka qene ne te njejten kohe nga te paktet njerez qe eshte perballur ne debat publik me kreun aktual te socialisteve.Adi Shkembi