Nj dit nga miratimi i rezoluts pr Shqiprin n asamblen Parlamentare t Kshillit t Europs, Presidenti i Republiks, Bamir Topi u takua me Ambasadorin spanjoll Manuel Montobio de Balanse, me cilsin e Presidencn s radhs s BE-s dhe prfaqsuesin e Delegacionit t Komisionit Europian n Tiran, Luixhi Bruza. Dy diplomatt e lart i shprehn Kryetarit t Shtetit qndrimin e Bashkimit Evropian mbi situatn aktuale politike n Shqipri dhe komentuan rekomandimet e rezoluts. Presidenti tha se ndjek me vmendje situatn paszgjedhore, mirpret t gjitha prpjekjet serioze pr t kontribuar n prmirsimin e klims politike dhe n rivendosjen e dialogut parlamentar.