Problemet ne sportin shqiptar dhe se fundmi ato te peshngritesve elitare jane diskutuar ne Komisionin e Edukimit dhe Medias.

Sipas deputetit te PS-se Fidel Ylli shteti dhe qeveria duhet te ktheje me shume vemendjen ndaj sportisteve qe me medaljet e tyre i bejne reklame Shqiperise ne arenen nderkombetare.Pse duhet te dalin sportistet ne mes te bulevardit me medalje ne qafe Pse nuk kane siguracione Pse nuk u quhen keto vite pune Jam ketu per te ndihmuar sportin tha deputeti socialist. Ish kampioni i Shqiperise ne mundje tashme ne rolin e deputetit kerkon qe Ministria e Sporteve te ushtroje kontroll mbi te gjitha federatat per menaxhimin e fondeve publike.Para disa ditesh peshngritesit e Kombetares Shqiptare kercenuan me bojktim te boterorit ne Turqi nese nuk do te permiresohen kushtet e tyre konflikt ky qe u rregullua vetem pas nderhyrjes se kryeministrit Berisha. Pas ketyre debateve te nxehta ne komisionin e medias pritet qe ministri i Sporteve Ferdinand Xhaferri te thirret ne interpelance ne Parlament.