Prfundon asfaltimi i 16 km t segmentit rrugor Bajram Curri –Margegaj – Dragobi, pjes e rrugs turistike Bajram Curri – Valbon me nje gjatsi totale 27 km. Ndrkoh q n pjesen e mbetur, Dragobi – Valbon prej 11 km kan mbaruar punimet e trases s rrugs dhe pritet t filloj asfaltimi. Rruga sht e ndrtuar sipas t gjitha standardeve, me nj gjatsi 6 m, me 2 kalime. Gjat inspektimit, ministri Olldashi, theksoi se ritmet e punimeve jan shum t mira n t dy kto segmente t rndsishm pr vendin.

Olldashi: “Ritmet e punimeve jan shum t mira si n rrugn Kuks–Krum q sht pjes e unazs Lindore t vedit, po ashtu dhe n nj rrug tjetr t rndsishme si sht ajo e Valbons."

Rruga e Valbons sht kryesisht me destinacion turistik dhe sht pjes e programit q kjo qeveri ka n krijimin e infrastrukturs n t gjith zonat q jan atraksion turistik, jo vtm detar por edhe malor.

"Pothuajse kemi mbyllur t gjitha rrugt q t ojn n bregdet dhe jemi drejtuar drejt rrugve q kan destinacion turizmin malor.”

Kjo rrug sht nj investim i buxhetit t shtetit me nj vler prej 1 miliard lek dhe ka nj rndsi t madhe pr zhvillimin e turizmit malor n zonn e Veriut.

Ministri Olldashi ka inspektuar punimet dhe n t njjtn koh sht ndalur edhe n segmentin Kuks – Krum, pjes e unazs Lindore t vendit.

N 6 km e par t rrugs Kuks –Krum kan prfunduar punimet e trases dhe t gjith veprat e artit, rruga sht gati pr shtresat e asfaltimit Ky aks rrugor ka nj rndsi sidomos gjat periudhs s dimrit, pasi prdoret si segment alternativ, n rastin kur aksi Qaf Mali – Fierz bllokohet nga dbora dhe ngrica.