N m pak se dy vite Turqia po tregon rndsin e saj prball dy fuqive m t mdha pernidmore, Bashkimit Europian dhe Shteteve t Bashkuara. Nse nn petkun diplomatik deri tani kt e ka
vetm Kina e largt, duket se Turqia e ka ln mnjan edhe kt coh pr t shfaqur para Brukselit e Uashingtonit at q mendon n t vrtet. Dje n mbrmje Ankaraja ka
nj akt trsisht radikal dhe t papritur n koh paqeje, ka trhequr ambasadorin e saj nga nj shtet aleat dhe partner brenda strukturave t NATO-s. Lajmi ka qen n krye t edicioneve t lajmeve q nga CNN-i e me radh, dhe vjen n nj moment kur marrdhniet mes Uashingtonmit dhe Ankaras nuk jan n ditt e tyre m t mira q prej themelimit t republiks turke n vitet "20. Guri i fundit i trheqjes s ambasadorit Nabi Shensoj nga Uashingtoni ka qen nj miratimi n komisionin e jashtm t Kongresit amerikan t nj resolute q e cilsonte gjenocid nj pjes t Lufts s Par botrore ku n Turqi (asokohe ende nn juridiksionin e Perandoris Osmane) u vran disa mijra armen. Ankaraja kishte paralajmeruar nprmjet presidentit t ri Abdullah Gyl, se marrdhniet do t psonin dmtimense kjo faqe tepr debatuar e historis s fillimshekullit t 20-t do t rishfaqej srish pikrisht n nj koh kur Turqia sht m afr se kurr me Bashkimin Europian, dhe ndonse ftohtsisht luan rolin e nj aleati t muar t SHBA n Lindjen e Mesme. Pak koh m par, Turqia nprmjet zotit Gyl (n at koh ministr i jashtm) i tregoi "peshn" e saj Bashkimit Europian, duke krcnuar me trheqje trsore nga bisedimet pr antarsim. Zoti Gyl, porositi "charterin" qeveritar turk t bhej gati, dhe kjo bri q Brukseli ndonse me rezerva t mdha n letra e me nj Qipro t ndar npr kmb, t"ti hapte udhn nisjes s bisedimeve me Turqin. Edhe kt her Turqia, ka luajtur me kartn e presionit, madje duke aluduar se bazat amerikane n kt vend, nuk jan m t mirpritura.Por cili sht ndikimi i ktyre zhvillimeve n rajon e m gjer? E para, ftohen marrdheniet brenda dy aktorve shum t rndsishm brenda NATO-s. Marrdhniet mes tyre psuan ftohje qkur Turqia u shpreh kundr rreshtimit prkrah SHBA pr t hyr n Irak dhe rrzuar Sadamin. Po ashtu turqit i kan thn jo krijimit t nj shteti autonom kurd n veri t Irakut, q sipas tyre do t hidhte n er gjith sigurin e rajonit.E dyta sht se acarimi i marrdhnieve Ankara-Uashington do t ndikoj n gjendjen n Irak. Sekretari i mbrojtjes Robert Gates vuri alarmin se 70 prqind e fluturimeve kargo pr n Irak bhen nga Turqia shto ktu edhe 30 prqind t karburanteve. Pra SHBA do t ngelej trsisht vetm n Irak, me nj Iran e Siri t egrsuar prreth dhe vetm me aleatt e vegjl arab n jug.Nj ndikim tjetr, ndonse me prmasa m t vogla do t ishte prqndrimi i diskutimeve t NATO-s n kt shtje dhe shtje t tjera delikate brenda dhe kjo do t linte n hije aspiratn e tre vendeve t Karts s Adriatikut, Shqipris, Kroacis dhe Maqedonis pr t marr ftesn nga Aleanca n Bukuresht n muajin prill.Ndonse pak e largt, debatat e tilla do t linin n hije n nj moment shum kritik edhe bisedimet pr statusin e Kosovs. Q t dyja, SHBA dhe Turqia jan vende q mbshtesin pavarsin e mbikqyrur t Kosovs. Dhe nj prarje e till s"do t"i bnte mir n kt koh e n kt mnyr Kosovs q po pret n ethe statusin q quhet pavarsi.Zdhnsit e Shtpis s Bardh, uruan dje q kjo rezolut t mos marr asnj vot t premten n votimin e prgjithshm. Presidenti Bush dhe figura t tjera t larta t Kongresit amerikan, e kundrshtuan dhe lobuan ashpr duke thn se kjo do t shkatrronte marrdhniet me Turqin. Tashm t gjith jan n pritje se "do t ndodh n Uashington, pasi Ankaraja e luajti topin e saj. Pr "konsultime" apo jo, ambasadori Shensoj ndodhet n Ankara dhe nuk dihet se kur do kthehet n zyrn e tij ne Massachusetts Avenue n Uashington.