Lidert e Turqis, t Serbis dhe t vendeve t tjera t Ballkanit u tubuan kt fundjav n prkujtim t 15-vjetorit t masakrs s Srebrenics n Bosnj-Hercegovin, n nj ngjarje, e cila nga zyrtart turq shihet si kurorzim n fushatn diplomatike rajonale t Ankaras. Dhjetra-mijra njerz u mblodhn t dieln pr ta prkujtuar ekzekutimin e afro 8 mij burrave e djemve mysliman nga ushtria serbe e Bosnjs, n at q Gjykata Ndrkombtare e ka vlersuar si nj akt t gjenocidit. Gjat ksaj ceremonie u varrosn edhe 775 viktima. Prania e Kryeministrit t Turqis, Rexhep Taip Erdogan, n kt funeral, thekson shtjen se si Ankaraja u fut n zbraztin n Bosnj, t ln nga dshtimi i prpjekjeve t gjata t Shteteve t Bashkuara dhe t Bashkimit Evropian, pr t siguruar zgjidhje t re kushtetuese, q synon stabilitet n vendin ende t prar, q prbhet nga myslimant e Bosnjs, nga serbt dhe nga kroatt, thon diplomatt.


“Ne bm do gj, ku Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian ishin s bashku, por ne ende nuk patm sukses”, - tha nj diplomat i lart perndimor n Sarajev, duke folur pr t ashtuquajturin proces t Butmirit pr ndryshimin e Kushtetuts. Shkaku sht se pa Rusin, q do t punonte pr t’i bindur lidert e entitetit serb t Bosnjs, dhe pa Turqin, q do t’u bnte presion liderve mysliman t Bosnjs, marrveshja “nuk mund t arrihej”, thot diplomati. Derisa procesi ishte ndalur vitin e kaluar, Ankaraja u fut me prpjekje paralele, me synimin q lidert e Serbis, t Bosnjs dhe t Kroacis t bisedonin, thot Suha Umar, ambasador i Turqis n Beograd.


Pr kt arsye, sipas tij, Turqia “sht dashur t ndrhyj”. Presidenti i Serbis, Boris Tadi, n ceremonin e s diels, mori njfar duartrokitjeje dhe disa kishin pyetur: “Ku sht Mlladii?”, - ka raportuar Associated Press. Komandanti ushtarak serb i Bosnjs, Ratko Mlladi, ishte prgjegjs pr operacionin n Srebrenic. Ai sht akuzuar nga Tribunali Ndrkombtar pr ish-Jugosllavin n Hag, por ende sht n arrati. Zoti Tadi ka premtuar t bj “do gj t mundshme” q t dyshuarit pr krime t lufts t kapen. N mars, Beogradi, pr t parn her, formalisht i dnoi vrasjet n Srebrenic, lvizje kjo pr t ciln diplomatt perndimor thon se ishte ndrmjetsuar nga Turqia dhe kishte pr synim lehtsimin e rrugs s Serbis pr n Bashkimin Evropian.


Kryeqytetet perndimore n mas t madhe e kan mirpritur involvimin n rritje t Turqis n Ballkan, ndryshe nga Lindja e Mesme, ku votimi i Ankaras kundr sanksioneve t OKB-s ndaj Iranit, t udhhequra nga Shtetet e Bashkuara dhe raportet n rritje armiqsore me Izraelin, n Uashington kan shkaktuar brengosje lidhur me drejtimin e aleatit kryesor rajonal. Por, jo dokush e pranon rolin n rritje t Turqis n rajon, i cili ishte nn pushtetin otoman pr pes shekuj. Lideri i serbve t Bosnjs, Millorad Dodik, ka thn se Ankaraja arrin me nj bagazh shum t madh historik dhe po angazhohet ekskluzivisht pr interesat e myslimanve t Bosnjs. Kt konstatim diplomatt e Turqis e hedhin posht.