Sondazhi, 90 për qind të kënaqur nga shërbimi
Qeveria shqiptare ka marr vlersime pr reformat e zhvilluara n fushn e biznesit, sidomos n lehtsimin e procedurave pr hapjen e nj biznesi. Nj sondazh i kryer nga USAID ka nxjerr t dhna t mira nga intervistat, ku shumica jan shprehur t knaqur nga shrbimi i ofruar nga qeveria shqiptare. Zdhnsja e qeveris, ministrja e Integrimit, znj. Majlinda Bregu, e prshndeti raporti e USAID-it pr performancn e Qendrs Kombtare t Regjistrimit t Biznesit n Shqipri. Ajo tha s “USAID konfirmon edhe nj her suksesin e reformave t ndrmarra nga qeveria shqiptare pr prmirsimin e klims s biznesit n vend, duke lehtsuar punn dhe ritmin e prditshm t bizneseve shqiptare”. Duke cituar m tej pjes nga ky sondazh, Bregu ka
t ditur t dhnat kryesore t nxjerra nga USAID-i. Sipas saj, raporti pr performancn e Qendrs Kombtare t Regjistrimit t Biznesit n Shqipri, prgatitur nga partnert Shqipri pr programin e Pragut t Korporats "Sfida e Mijvjearit" cilson se ligji i ri pr reformn n regjistrimin e biznesit, i miratuar n Parlament n 3 maj 2007, dhe krijimi i Qendrs Kombtare t Regjistrimit t Biznesit prmirsuan n mnyr drastike procesin e regjistrimit t biznesit n Shqipri. “Kjo reform ishte nj hap i rndsishm n arritjen e qllimit t prgjithshm t qeveris pr prmirsimin e klims s biznesit n vend. Ajo solli prfitime t rndsishme pr bizneset shqiptare dhe investitort e huaj: nj proces m t thjesht, m t shpejt, m pak t kushtueshm pr regjistrimin dhe hapjen e nj biznesi t ri. Ky raport vlerson lehtsimin e procedurave t regjistrimit t biznesit; duke ulur tarifn n ngarkim t aplikantve vetm n 100 lek, duke reduktuar kohn e nevojshme pr t regjistruar nj biznes t ri, n nj dit, dhe duke kombinuar t gjith hapat e regjistrimit n nj procedur t vetme, prfshir edhe administratn tatimore”, - u shpreh m tej Bregu.


Rezultatet e studimit tregojn se 90% e t intervistuarve e prcaktuan nivelin e knaqsis nga shrbimet n Qendrn Kombtare t Regjistrimit t Biznesit, si t mir ose shum t mir. 93% e t intervistuarve pohojn se procedurat e aplikimit jan shum t qarta dhe ky rezultat nuk ndryshon n mnyr t konsiderueshme n varsi t vendndodhjes s biznesit ose llojit t t intervistuarit. Shumica e t intervistuarve pohojn se kan marr certifikatn e regjistrimit t biznesit brenda 24 orve nga momenti i paraqitjes s krkess s tyre. Duke komentuar kto t dhna, Bregu theksoi: “Rritja me 48% e regjistrimit t bizneseve vetm n 6-mujorin e par t vitit 2010, konkretisht n 10.514 n krahasim me 6-mujorin e par t vitit 2009, kur ishte 7.089 biznese t regjistruara, sht nj nga treguesit kryesor t ksaj performance dhe efikasitetit t reformave t ndrmarra nga qeveria shqiptare. Lehtsimi i procedurave pr regjistrimin e biznesit, transparenca n shrbimet publike, transparenca n shrbimet online t prokurimeve elektronike jan reformat kryesore dhe elementt e vlersuar n t gjitha raportet e ndrkombtarve si pjes dhe hallka kye n luftn kundr korrupsionit”.