Eshte pritur mjaft ngrohte nga publiku kryeqytetas, koncerti i violinistit italian Uto Ughi, shoqeruar nga orkestra filarmonike e Romes. Muzike nga Mozart, Paganini e Boccherini eshte luajtur mbreme per artdashesit e muzikes klasike. Nje koncert i jashtezakonshem ne te cilin Ughi i ka dhuruar spektatoreve pjese nga me te bukurat e te medhenjeve te muzikes.


Maestro me fame boterore Uto Ughi ka interpretuar ne te gjithe boten, ne
festivalet kryesore me orkestrat sinfonike me te mira, nder te cilat
ajo e Bostonit, Filadelfias, e New Yorkut. Per meritat e tij artistike
Uto Ughi eshte dekoruar ne vitin 1997 nga presidenti i republikes i asaj
kohe, me titullin “Cavaliere di Gran Croce". Ughi kete here erdhi ne
Tirane ne kuader te stines se veprimtarive “Italia dhe Shqiperia, dy
popuj, nje det, nje miqesi".Vilma Masha