Katr polic afgan kan humbur jetn, pas shprthimit t nj bombe n perndim t Afganistanit, sulmi ky m i ri kundr forcave afgane t siguris, kan njoftuar dje zyrtart qeveritar.Polict humbn jetn, pasi q bomba qlloi automjetin e tyre n qarkun Rubat i Sangin, n veri t qytetit t Heratit, ka njoftuar Ministria e Brendshme e Afganistanit.Noor Khan Nekzad, zdhns i shefit t policis n provincn e Heratit, theksoi se automjeti sht shkatrruar n trsi si pasoj e shprthimit.Sipas t dhnave t Ministris s Mbrojtjes s Afganistanit, militantt gjat ktij viti kan planifikuar apo kan ndrmarr 6787 sulme me bomba. Nga ky numr i prgjithshm, 3170 bomba kan shprthyer, ndrsa 3617 bomba jan montuar para se t shprthenin.Ndarazi, forcat afgane dhe ato ndrkombtare t siguris kan arrestuar disa militant taleban n provincat Vardak dhe Kandahar, ka njoftuar NATO.N Vardak, dy komandant t talebanve dhe nj i dyshuar tjetr jan arrestuar afr fshatit Bardokhejl.N perndim t Kandaharit, forcat e siguris kan arrestuar nj komandant t talebanve, pr t cilin besohet se sht prgjegjs pr disa sulme me bomba. Gjat ktyre operacioneve nuk ka pasur prleshje t armatosura dhe t lnduar.