Data e 26 shkurtit t vitit 2007, do t mbetet e shnuar si dit e veant n historin m t re botrore, n t cilin Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis me seli n Hag vendosi q Serbin ta shpalli t pafajshme pr gjenocidin n Bosnj. N padin e saj q BeH paraqiti n organin m t lart ndrkombtar t akuzs para plot 14 vitesh, saktsisht n vitin 1993, akuzoi ish RFJ(Serbin si trashguese e saj), pr agresionin dhe gjenocidin e kryer ndaj BeH si shtet i pranuar ndrkombtarisht dhe antar me t drejta t plota n OKB.Data e vendimit pr boshnjakt si dhe njerzit e vullnetit t mir n tr globin, ishte shpresa se m n fund Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis do t sjell drejtsin, e cila do t ishte bile nj satisfikacion moral pr traumat dhe pasojat e papara q i kan prjetuar boshnjakt gjat agresionit serb n BeH. Por n vend q t sjell drejtsi, ajo i nguli thik n shpin drejtsis botrore, dhe i zhgnjeu pa mas boshnjakt dhe tr opinionin human, njerzor, civilizues, botror. Por boshnjakt mbesin me shpres dhe besim t madh tek Zoti, se drejtsia e Zotit sht mbi t gjitha, dhe se nj dit do t prgjigjen dhe ndshkohen serbt pr t gjitha krimet, vrasjet, dhunimet, prqendrimet, plagosjet, dbimet dhe gjenocidin e kryer n BeH.Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis tradhtoi Bosnjn, popullin boshnjak, drejtsin botrore, etikn njerzore dhe mbi t gjitha vrtetoi se t gjitha trumbetimet q bhen n demokracin perndimore se gjykata dhe drejtsia duhet t jen larg ndikimeve politike, ra definitivisht n uj, dhe se forcat politike vendim marrse botrore kan ndikim vendimtar edhe n nj organ m t lart t drejtsis n bot, si sht Gjykata

Ndrkombtare e Drejtsis me seli n Hag. Kjo tani e tutje do t shrbej n bot si nj

shtytje m tepr, se agresioni dhe gjenocidi t jen metoda legjitime n bot t cilin shtetet e forta ndrmarrin ndaj shteteve t dobta, dhe si t tilla pas akteve t kryera mbesin pa u ndshkuar.Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, jo vetm q Serbin e shpalli t pafajshme pr krimin dhe gjenocidin e kryer n Bosnj, por edhe serbt e Bosnjs dhe strukturn politike t saj, i akuzoi se kan kryer krime mbi boshnjakt n Bosnj, dhe se vetm n Srebrenic serbt e Bosnjs me strukturat politike dhe ushtarake t tyre kan kryer gjenocid, kur vetm pr nj jav kan ekzekutuar n mnyr m mizore rreth 10.000 boshnjakt, n saje t tradhtis s faktorit vendimmarrs botror dhe dorzimit t

batalionit holandez, edhe pse Srebrenica ishte zon mbrojtse e shpallur nga Kombet e Bashkuara. Me kt u vrtetua teza e prfolur m par se boshnjakt si popull autokton musliman i Evrops jan qytetar t rendit t dyt n Evrop. Pas gati 4 vite lufte, 200.000 t vrarve, 250.000 t plagosurve, 50.000 femrave t dhunuara, mbi 1 milion boshnjak t dbuar nga trojet e tyre, kampeve t prqendrimit (Omarska, Manjaqa e shum t tjerve), shkatrrimeve t papara t banesave, shtpive, infrastrukturs,

industris, ekonomis, trashgimis kulturore, historike, fetare, me mbi 1000 xhami t

rrnuara e t shkatrruara, n fund t shekullit XX n zemr t Evrops, nuk na qenka gjenocid,dhe se Serbia shpallet e pafajshme, vetm pr nj klauzol t vetme, se Serbia sht prgjegjse vetm pr shkeljen e Konvents mbi gjenocid, pasi q nuk e ka parandaluar gjenocidin e kryer n Srebrenic nga serbt e Bosnjs.

Ky vendim i till, m prkujtoi takimin e ndodhur me 13 maj 1998 n Sarajev

n midis kryetarit t ndjer boshnjak Alia Izetbegovi dhe diplomatve amerikan Richard Hoolbrukun dhe Robert Gelbardin, ku kta t fundit i kan krkuar presidentit boshnjak q ta pezulloj padin e ngritur t BeH kundr ishRFJ(Serbis) pr agresionin dhe gjenocidin e kryer mbi n kt vend. Por Alia Izetbegovi t e ka refuzuar kategorikish dhe kurrsesi nuk e ka pranuar, dhe gjersa ishte i gjall, ata m kurr nj gj t till nuk e kan prsritur.Mallkimi i nnave, grave, fmijve jetim nuk do t ndalet kurrn e kurrs dhe se gjithmon mallkimi i tyre do t bie mbi t gjith ata q kan kryer krime dhe gjenocid, q kan ndihmuar, q nuk kan parandaluar, por edhe ata q i kan shfajsuar t gjith ata q jan prgjegjs dhe fajtor pr agresionin dhe gjenocidin kryer n Srebrenic e n BeH.N fund t ksaj qasjeje, do t citoj kt rrfim t tmerrshm, pas s cils edhe po t kishte pasur njeriu zemrn prej gurit, ajo do t coptohej, rrfim ky i Xhemile Zekiqit dshmitare e gjall e gjenocidit t kryer n Srebrenic. Qndroja n mes popullit t dshpruar e t grumbulluar n Potoqare t Srebrenics, kur far shoh, gruaja e re, sht

shtrnguar, djerst i rridhnin n ball, ngr n fytyr t saj. Iu afrova dhe e pyeta far se far kishte. Ajo m tha: Po lind. Po bij- i thash- Mbahu me nj dor pr meje, e me tjetrn pas vjehrrs,... Ashtu u b, u shtrngua gruaja e re tek ne..., U ndie vaji i foshnjs djal. E mora foshnjn dhe desah tia lidh krthizn, kur etniku serb doli para meje duke m thn: Lshoje kt foshnje n tok. Un e lshova dalngadal n dimijat e mia, foshnja e bukur me flok t gjata, sikur t ishte lar tani,...etniku serb iu afrua, dhe kmbn e tij e nguli n fytin e njom t foshnjs s porsalindur,...zorrt e njoma iu shprndan n t gjitha ant...Pas ktij rrfimi t tmerrshm, do shqiptar i Kosovs, por edhe shqiptart n prgjithsi, duhet t ken t qart, se n kto momente historike, n t cilin vendoset pr statusin politik t Kosovs t jen vigjilent dhe t mos pranojn me asnj mim, fardo qoft statusi t Kosovs i cili mund t bie ndesh me vullnetin politik t popullit t

Kosovs.