Gripi i vers ka mbipopulluar pavijonet e Qendrs Universitare Spitalore "Nn Tereza". Aktualisht, n urgjencn e Infektivit n QSUT, fluksi i t prekurve nga gripi i vers, helmimet nga uji apo nga ushqimet si dhe goditjet nga dielli shkon deri n 100 raste n dit. Mjekt shprehen se kjo sht nj situat q ndodh do vit n kt periudh, por kshillojn q t mos neglizhojn rastet e temperaturave t larta. Sipas tyre, pacientt duhet t jen t kujdesshm edhe n produktet q konsumojn dhe larjen e frutave para konsumimit. Temperaturat e larta q kan prfshir vendin, riskojn m shum fmijt dhe moshat e treta. Mjekt kshillojn q t shmangen daljet n ort e pikut, t konsumohen sa m shum lngje dhe t tregohet kujdes me higjienn e ushqimeve. M t rrezikuarit jan fmijt dhe t moshuarit. Vapa e teprt mund t’u shkaktoj shum rregullime n organizm dhe t’u provokoj nj sr smundjesh, duke filluar nga ato m t lehta, deri tek smundjet m t rndat. Sipas specialistve pediatr, rritja e temperaturave ka shkaktuar probleme t ndryshme tek fmijt dhe kryesisht, rrahje t shpeshta t zemrs. Mjekt kshillojn shmangien e qndrimit jasht gjat orve t nxehta t mesdits e sidomos gjat sezonit t plazhit.