Ekspertt e Bashkimit Evropian prfunduan dje verifikimin n Tiran pr kriteret e mbetura q Shqipria duhet t prmbush n kuadr t liberalizimit t vizave. Grupi i ekspertve mbrriti n Tiran tri dit m par pr t verifikuar n terren progresin e
lidhur me kriteret e mbetura t identifikuara n propozimin e Komisionit Evropian, t miratuara m 26 maj 2010, pr heqjen e detyrimit t vizave pr qytetart shqiptar. Prmes nj njoftimi pr mediat, zyra e BE-s n Tiran bn t ditur: “Duke u bazuar n raportet e ekspertve, shrbimet e Komisionit Evropian do t prgatisin vlersimin e tyre pr prmbushjen e kritereve t mbetura. Ky vlersim do t’u paraqitet n muajin shtator Parlamentit Evropian dhe Kshillit Evropian, t cilt do t vendosin m pas pr heqjen e detyrimit t vizave pr qytetart e Shqipris”, - thuhet n njoftimin e shprndar nga zyra e Komisionit Evropian n Tiran. Eurodeputetja Tanja Fajon do t prezantoj nj projektrezolut, votimi i s cils do t krkohet q t mos shtyhet. Nse ekspertt do t japin nj vlersim pozitiv, vendimi prfundimtar pr liberalizimin e vizave do t merret nga ministrat e Brendshm t 27 vendeve antare. Ndrsa, kreu i delegacionit t Komisionit Evropian n Tiran, Helmuth Lohan, sht shprehur se heqja e vizave sht e mundur t kryhet brenda vjeshts s ktij viti. Ai ka vn n dukje angazhimin e autoriteteve shqiptare n kt proces, duke u shprehur se jan prmbushur kushtet teknike.