Shqiptart ashtu si edhe miliona njerz t tjer n mbar botn do ta ken m t leht pr t marr nj viz Shengen. Duke nisur q nga e hna, procedura e marrjes s vizave do t njsohet n t 25 vendet e Shengenit. Kodi i ri i Bashkimit Europian pr vizat ofron thjeshtim t procedurs dhe afat me t shkurtra t vendimi. Formulari do t jet m i shkurtr dhe m i leht pr t'u plotsuar ndrsa Aplikimi pr viz do t jet m i lir. N parim pagesa prej 60 eurosh pr viz do t mbetet, por fmijt nga 6 deri 12 vje n t ardhmen do t paguajn vetm 35 euro. Zyrtart europian sqarojn se procesi i vizave tani do t jet m i orientuar ndaj nevojave t klientve. Nse deri tani aplikuesit duhej t prisnin deri n 2 muaj, prpara se t kishin mundsin t paraqesin krkesn pr viz gjrat do t jen ndryshme. Brenda 15 ditsh kalendarike, konsullata e nj vendi Shengen duhet t'i jap nj dat aplikantit n t ciln ai mund t paraqes formularin e aplikimit pr viz. Pastaj brenda dy javsh duhet t merret vendimi pr dhnien ose jo t vizs. Nse kandidati pr viz refuzohet vendimi duhet argumentuar madje, duke filluar nga prilli 2011 nse viza refuzohet, cdo aplikant do t ket mundsi t ndjek rrugn juridike n t gjitha vendet Shengen.