Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, vlerson kontributin e madh q kan dhn t rinjt pr t tashmen dhe t ardhmen e vendit ton. Duke qen mes studentve t sapodiplomuar t Universitetit jopublik “Justiniani i Par”, kryeparlamentarja ka kujtuar bashkmoshatart e tyre t 2 korrikut t vitit 1990. “Nj dit m par, ne prkujtuam 2 korrikun 1990, kt dit madhshtore, kur mijra t rinj thyen muret e izolimit, shprthyen dyert e ambasadave perndimore n krkim t liris. Ishte guxim mbinjerzor, guxim dhe energji q vetm ju, ju t rinjt e keni. Dhe sot, pas 20 vitesh ne jemi m shum se kurr pran ndrrs evropiane t atyre t rinjve, npr bot, kudo ku ata jan”, - tha Topalli. Prandaj, sipas saj, “angazhimi kryesor i mazhorancs gjat gjith ksaj periudhe, prioriteti yn kryesor, ka qen liberalizimi i vizave q do t realizohet kt vit, dhe n t njjtn koh bashkimi i Shqipris me familjen evropiane”. Kryetarja e Kuvendit tha se arsimimi dhe edukimi i t rinjve pr nj karrier t suksesshme t tyre mbetet prioritet i qeveris dhe i reformave ligjore n Parlament. Kryetarja e Kuvendit ka kujtuar edhe vitet e saj t shkolls dhe vshtirsit e asaj periudhe. “Gjat viteve t mia t shkolls, nn regjimin komunist m t egr n Evrop, un kam pasur pengesa t forta pr shkak t asaj q quhej “biografi”. Ka qen nj rrug jo e leht, aspak e leht, por sot jam ktu si kryetare e Kuvendit, duke biseduar me ju pr arsimin, pr prgjegjsit, pr sfidat. Nj kshill ju jap sot nga t gjitha vitet e prvojs sime: Duhet t keni kurajo, duhet t keni guxim. Rruga e vshtir sht edhe m e bukur”, - tha ajo.