Komisioni europian ka prcaktuar kushtet q Shqipria duhet t plotsoj pr t arritur nj marrveshje pr liberalizimn e vizave. Dokumenti i cili do t jet udhrrfyesi i gjith ktij procesi, nj kopje t t cilit e ka siguruar Zri i Ameriks, pritet ti dorzohet nesr ministrit t Jashtm shqiptar Lulzim Basha n Bruksel. Sipas dokumentit Shqipris i krkohen ndrhyrje t shumta n legjislacion, ngritjen e nj sr strukturash, trajnimin e tyre dhe mbshtetje t konsiderueshme financiare.N fillim t muajit mars t ktij viti, zvendspresidenti i athershm i Komisionit Evropian Franco Frattini, hapi zyrtarisht n Tiran bisedimet pr liberalizimin e vizave. Pas ktij angazhimi, i cili prfshin edhe vendet e tjera t Ballkanit pr heqjen, ndaj qytetarve t ktyre vendeve, t t gjitha pengesave pr udhtim n vendet Shengen, Brukseli ka prcaktuar n mnyr t detajuar detyrimet q Shqipria duhet t prmbush. Dokumenti sht miratuar nga Kshilli i Ministrave dhe nesr pritet ti dorzohet zyrtarisht ministrit t Jashtm Shqiptar Lulzim Basha. Ai sht i ndar n katr blloqe kryesore q prmbledhin fushat ku krkohet ndrhyrje dhe prcakton n mnyr t qart at ka Shqipria dhe autoritetet e saj duhet t realizojn.Lidhur me dokumentat e udhtimit ajo q krkohet qart sht prodhimi e pajisja e qytarve shqiptare me pasdaporta biometrike, marrja e masave pr t garantuar integritetin dhe sigurin e procesit t shprndarjes, programe trajnimi pr zyratrt dhe autoritet q do t merren me to, raportimin n Interpol t pasaportave t humbura apo t vjedhura.Prsa i prket cshtjes s Administrimit t kufijve Komisioni krkon prshtatjen dhe zbatimin e legjislacionit q rregullon lvijen e personave t kufit e jashtm, mas buxhetore dhe administrative q t sigurojn infrastruktur efikase, pajisje dhe teknologji si dhe programe trajnimi me policin kufitare, doganiert dhe zyrtar t tjer t prfshir. Shqipris i krkohet ngritja dhe zbatimi i mekanizmave pr kontrolin e flukseve migratore, mbajtjen e t dhnave si pr emigracionin e ligjshm ashtu dhe at illegal apo ngritjen e strukturave pr analizimin e tyre. Po ashtu krkohet prmirsimi edhe n hetimin e rasteve te trafiqeve t organizuara.Rendi Publik dhe Siguria jan nj tjetr fush ku krkohen ndrhyrje t shumta. N dokument theksohet se shqipria duhet t zbatoj strategjin e lufts kundr krimit t organizuar me nj plan veprimi q t ket afate t prcaktuara kohore e t mbshtetet nga burime t mjaftueshme njerzore dhe financiare. E njjta gj krkohet edhe pr luftn kundr trafikut t qnieve njerzore apo kundr korrupsionit. Lufta kundr pastrimit t parave dhe konfiskimit t pasurive t kriminelve apo dhe zbatimi i strategjis kombtare kundr trafikut t drogs jan cshtje t tjera ku krkohet t merren masa.N dokument nnvozohet nevoja e bashkpunimit t strukturave gjyqsore dhe t prokuroris me shtetet antare t Be dhe vendet e rajonit apo dhe nj ndrveprim efikas edhe mes vet strukturave t brendshme shqiptare.Shqipria do t duhet t ngrej nj sr strukturash t reja dhe t jap pr to mbshtetjen e nevojshme financiare. Sic theksohet edhe n dokument, shpejtsia e lvizjes drejt liberalizimit do t varte nga progresi i
nga secili vend n prmbushje t kushteve t vna. I gjith progresi do t vzhgohet nga afr prej Kshillit dhe Komisionit Europian.///voa-start///