Mazhoranca: Votimi, substancial, jo formal
Votimi i hapur pr dekretet e Presidentit sht nj norm q rrit transparencn, por dhe u qndron parimeve kushtetuese. Mazhoranca i ka qndruar ktij mendimi edhe gjat diskutimeve t djeshme n Kshillin e Rregullores. Prfaqsuesit demokrat n kt kshill kan marr si model Senatin Amerikan, ku votimi sht i hapur, kjo, sepse, sipas tyre, edhe Kushtetuta e vendit ton sht n baz t modelit anglosakson. Por, opozita ka kundrshtuar kto argumente, duke pohuar se mazhoranca synon vetm q ta kthej votimin n nj proces politik, ndrkoh q opozita nuk ka pasur kontestime pr propozimin e dyt q parashikon lnien m shum koh n dispozicion t Komisionit t Ligjeve pr t diskutuar pr dekretet. Pritet q n seancn e s enjtes t miratohet edhe propozimi pr ndryshimin e Rregullores s Kuvendit, edhe pse kshilli mund t zhvilloj nj tjetr mbledhje.


Debatet


Pika e par e ndryshimeve n Rregulloren e Kuvendit, pra votimi i hapur pr dekretet e Presidentit, ka qen prsri n qendr t debateve mes mazhorancs dhe opozits. Gjat mbledhjes s djeshme t kshillit, mazhoranca theksoi se votimi i dekreteve pr antart e Gjykats s Lart dhe Kushtetuese sht substancial dhe jo formal e si i till parimi i transparencs sht nj prgjegjsi politike q ushtrohet prmes votimit t hapur. Duke sjell modele t votimit t antarve t gjykatave n SHBA dhe n vende t ndryshme t Evrops, antart e kshillit than se transparenca n votimin e kandidaturave sht nj instrument thelbsor parlamentar. Deputett propozues u shprehn se ky prmirsim i rregullores vjen si rezultat i nj procesi dinamik dhe nj prvoje parlamentare t ktyre viteve, si nj domosdoshmri pr t ndjekur plotsisht frymn e Kushtetuts dhe mbi t gjitha, pr t rritur transparencn dhe nivelin e prfaqsimit cilsor n sistemin e drejtsis. Por, antart e opozits i kundrshtuan kto argumente. Deputeti i PS-s, antar n Kshillin e Rregullores, Damian Gjiknuri, tha se heqja e vots s fsheht t deputetve dmton privatsin e vots s tyre, ndrsa dgjesat me kandidatt pr gjykats cenojn pavarsin e pushteteve. “Na duket nj thyerje e privatsis s vots pr deputetin. sht nj lloj kontrolli politik q synon mazhoranca t ushtroj mbi votat e saj, nga frika q ka nga rrjedhja e votave. Aq m tepr sht nj cenim i sovranitetit te Kuvendit, pr sa i prket shprehjes n mnyr t fsheht pr kandidaturat e Presidentit”, - tha Damian Gjiknuri, deputet i PS-s, ndrkoh q ligjvnsi socialist, Kastriot Islami, deklaroi pas mbledhjes se pozicionet tashm jan krejtsisht t qarta. “Nismtart mbeten t vendosur pr votimin e hapur t dekreteve t Presidentit, kur bhet fjal pr emrimin e antarve t Gjykats Kushtetuese. Nga pala tjetr u dhan t gjitha elementet q votimi duhet t bhet sipas rregullores s miratuar me konsensusin e palve n momentin kur sht hartuar”, - tha ai. N vijim t ktij argumenti, Islami tha se debati do t vazhdoj n seancn e s enjtes n Parlament, kur do t ket mbrritur edhe nj informacion pr mnyrn se si veprohet n vendet e Evrops pr t
edhe prafrimin me modelin shqiptar: “sht krkuar nj informacion m i imtsishm si aplikohet n vendet e Evrops, ndrsa n SHBA votimi sht i hapur. M pas do synohet t prafrohet modeli shqiptar pr t arritur n argumente q do prplasen n seancn n Parlament. PS krkon q votimi i dekreteve t bhet si e cakton Rregullorja e Kuvendit, e cila sht miratuar me konsensusin e dy palve. Por, shanset jan q n seancn e s enjtes kto amendamente t votohen n Parlament n mnyr t njanshme nga ana e mazhorancs”, - tha Islami.