Parlamentarja socialiste akuzon se dy dit m par ka ndodhur zvendsimi

Deputetja Olta Xhaka ka krkuar dje dorheqjen e drejtorit t QKR-s pas asaj q kampi socialist e konsideron si skandal t manipulimit t t dhnave. Drejtori i QKR-s, pas publikimit t skandalit t manipulimit t t dhnave, duhet t jap dorheqjen. Deputetja socialiste, Olta Xhaka, duke krkuar publikisht dorheqjen e drejtuesit t ktij institucioni, tha se fakti q prokuroria ende s’ka vajtur n zyrn e tij, nuk tregon faktin se pozitat e ktij administratori publik jan t forta. “Zoti drejtor i QKR-s, s pari duhet t kuptoni mir pozicionin e zyrtarit q mbartni mbi supe. Fakti q jeni emruar drejtor nga ministri i Ekonomis, njherazi koleg i ministres Bregu, nuk ju jep asnj t drejt as ju q t manipuloni dokumentacionet zyrtare dhe aq m pak ministres Bregu q t’ju jap urdhra”, tha Xhaka. Po kshtu, deputetja e PS-s prmendi faktin se pavarsisht se prokuroria ende nuk ka mbrritur n zyrn e tij, kjo nuk do t thot se pozitat e ktij administratori publik jan t forta. “Zoti drejtor, institucioni q ju drejtoni sht kapur kryekput nga familja n pushtet. Kompania MIA International, n datn 27 gusht 2010 figuronte me status aktiv, me ortak dhe administrator bashkshortin e Majlinda Bregut”, tha Xhaka. Selia roz, duke akuzuar nj tjetr fakt, tha se “papritmas, dje, e njjta kompani figuroi fillimisht me nj ortak mangt e pa administrator dhe vetm 50 minuta m pas, statusi i saj u kthye nga aktive n t pezulluar”. Sipas deputetes Xhaka, “kto jan dokumentet q e provojn kt fakt. Bni mir t mos mbroni t pambrojtshmen, por t jepni dorheqjen pr t shptuar nderin tuaj personal, pasi morali i ksaj qeverie ka marr fund me koh”.
#