Studieusit e hapsirs kan zbuluar planetin m t vogl t gjetur deri m tani jasht sistemit diellor. Zbulimi mbart nj rndsi t veant pasi planeti n fjal sht me i afrti me tokn nga planet e ndodhura jasht sistemit diellor. Studimet kan nj tjetr rndsi t veant pasi mendohet t gjenden t tjer planete ku jetohet. Planeti n fjal sht m i vogli e gjendur deri m tani, ka madhsi gati tre her m t madhe se toka, ka formn e nj xhuxhi t vogl dhe rrotullohet rreth nj ylli.Astronautt e kan quajtur planetin e ri "MOA-2007-BLG-192Lb". Disa nga studiesit shprehen se n planetin e zbuluar mund t ket nj shtres atmosfere dhe n shtresn e siprme t tij mund t gjendet nj shtres e lngshme q mendohet t jen oqeane. Ata thon se ekziston mundsia edhe e nj vetngrohjeje t planetit.Studiuesit thon se planeti n fjal rrotullohet rreth yllit me nj knd t ngjashm me at t Venusit. Sipas tyre, nxehtsia n yll sht nga tre mij deri n nj milion her m e vogl se ajo e diellit, prandaj dhe atmosfera e tij mund t jet m e ftoht se ajo e Plutonit.Ndrkoh, planeti u zbulua nga teleskopt e vendosur n Mount John n Zelandn e Re.