Bën apel njëzëri trupa e akademikëve të Vlorës e Tiranës, duke iu bashkuar kështu thirrjes së elitës së kombit
Kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, merr nj tjetr apel nga akademikt shqiptar pr t’i dhn fund protestave n gjith vendin, por edhe grevs s uris. Sipas tyre, kreu i PS-s po pengon integrimin e vendit n Bashkimin Evropian dhe pr kt ai sht i vetmi prgjegjs. Ktij apeli i jan bashkuar dje akademikt e Universitetit t Vlors dhe Tirans, por dhe futbollist t njohur vlonjat, duke e uar n 433 numrin e firmtarve t peticionit kundr veprimeve t opozits. E gjith trupa e pedagogve t Fakultetit Juridik t Tirans, ashtu si profesort e tyre kan firmosur letrn e elits s kombit kundr Edi Rams.


Apeli


“Zoti Rama duhet t heq pritn e t mos pengoj shqiptart drejt Evrops”, - bn apel njzri trupa e akademikve t Vlors e Tirans, duke iu bashkuar kshtu thirrjes s elits s kombit. 59 emra t njohur jo vetm nga universitetet e ktyre qyteteve, por dhe futbollist t njohur vlonjat jan bashkuar n kt mnyr me akademikt korar, sportistt shkodran e kavajas, por dhe shum figura t njohura nga fusha t ndryshme n emr t s ardhmes s Shqipris. Apeli i tyre i prbashkt pr nj Shqipri evropiane forcohet prdit e m shum, edhe pse qndrimi i opozits po bn veshin shurdh ndaj do apeli n t mir t vendit. Ndr emrat e ktyre akademikve t bashkuar dje n kt thirrje t prbashkt jan Vladimir Kasemi, Eliona Zavalani, Enkelejda Olldashi, Sabajete Bano etj. dhe legjenda t futbollit si Vasil Ruci e Rapo Taho krkojn nj t ardhme m t mir t vendit ton, duke kontribuar q t jemi pjes e strukturave evropiane me t drejta t plota. N peticionin drejtuar Rams intelektualt, por dhe personalitete t fushave t ndryshme deklarojn se dshprimi sht kshilltari m i keq, prandaj opozita nuk mund t vazhdoj t veproj n kt mnyr pas humbjes s zgjedhjeve m 28 qershor. Vendi yn, sipas tyre, ka hequr shum vuajte dhe nuk e meriton q pr interesa personale t pengohet integrimi i vendit. Nuk duhet q as n emr t ktyre interesave t nj njeriu t vetflijohen qytetart shqiptar. Shqipria, shprehen akademikt, gjithmon sht dalluar n historin e saj t hershme pr luftn e saj t drejt pr liri, prandaj nuk mund t prdhoset dinjiteti kombtar dhe nuk mund t bhemi gazi i bots pr arsye absurde. Nuk mundet, sipas tyre, q nj politikan, grup apo parti politike t’i kundrvihet interesit t nj populli t tr q krkon integrim dhe zhvillim.


Universiteti i Vlors


Vladimir Kasemi Profesor, Doktor


Engjell Hasimaj Matematicien


Alketa Hyso MSc. Ing


Era ipi Msc. Ing


Eliona Zavalani MA


Dezdemona Lamllari MA


Bledar Zani MA


Ish-futbollistt e shquar n Vlor


Viktor Papavangjeli Basketbollist


Vasil Ruci Futbollist, legjend e futbollit


Rapo Taho Futbollist, legjend e futbollit


Bardhyl Laze


Bashkim Begaj


Krenar Shakaj


Nazmi Telushi


Roland Meli


Luan Bire


Edmond Bedini


Vasil Bifsha


Stefan Merkuri


Fadil Selimi


Bardhyl Lame


Shemsi Zilja


Rexhep Alushi


Aleko Berberi


Arqile Mali


Albert Hoxha


Theodhori Babe


Geri ipi


Mihallaq Gega


Fakulteti Juridik n Tiran


Kestrin Kato


Enkelejda Olldashi


Besnik Krekja


Ersida Teloti


Xhensila Kati


Jola Xhafo


Erisa Xhixho


Sabajete Bano


Liljana Dimroi


Mirlind Shkurti


Eneida Frasheri


Mimoza Bylyku


Vjollca Treska


Juliana Bylykbashi


Erjana Qarri


Kudret ela


Ledio Sali


Zhaklina Peta


Eneida Sema


Jonida Rustemaj


Altin Shegani


Ilir Rusi


Kristaq Gjyli


Anisa Angjeli


Flutura Tafaj


Anjeza Lieni


Besmir Kodra


Sokol Ngjelina