Kryeministri Sali Berisha deklaroi pas takimit të zhvilluar në Kryesinë e
Kuvendit, me kryetarin e Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta, në
kuadër të turit të bisedimeve për presidentin e ri të Republikës, se
është rënë dakord që të bëhet çdo përpjekje në mënyrë, që kreu i ri i
vendit të zgjidhet me konsensusin më të gjerë të mundshëm.Duke folur për mediat, Berisha ftoi kryetarin e Partisë Socialiste Edi Rama, që të mandatojë edhe dy bashkëpunëtorë, për të diskutuar rreth këtij procesi.

"Unë kam mandatuar Patozin dhe Spahon. Edhe Rama të mandatojë bashkëpunëtorët e tij, për të patur kontakte të vazhdueshme rreth këtij procesi. Ne synojmë një proces civil të qytetëruar, të përgjegjshëm dhe kushtetues", tha Berisha.

Kryeministri shprehu vullnetin e maxhorancës për të bërë gjithçka që zgjedhja e presidentit të bëhet
KM mund te takoje te tjeret per teatrin e tij,jo Partine Socialiste.Nese do negociata me ne, duhet te biem dakord paraprakisht modalitetet

Edi Rama
Reagimi ne Twitter që në raundin e parë, duke patur kandidat serioz dhe dinjitoz për këtë post, por nuk foli per ndonjë emër konkret.

Berisha vlerësoi se në takimin e zhvilluar me Metën, aleatin kryesor të PD-së në koalicion, është rënë dakord që kreu i vendit të zgjidhet me konsensus.

Më herët ishte Meta, i cili theksoi për mediat se ne takimin me Berishen është nënvizuar rëndësia, që zgjedhja e presidentit te vleresohet si nje moment kulmor i nje procesi.

"Ne shprehem vendosmerine e LSI-së per t'i kontribuar ketij procesi qe te jete sa me konsensual, te behen te gjitha perpjekjet qe presidenti te zgjidhet qe me raundin e pare dhe te jepet nje mesazh i pjekurise politike, i klases sone politike, ne radhe te pare per qytetaret shqiptare,  por edhe per partneret tane nderkombetare qe ne vjeshten e ketij viti do te bëjnë një vlerësim per ne", tha Meta.

Edhe kreu i LSI-së bëri me dije se në bisedime nuk është folur për emra konkretë, por për rëndësinë që ka procesi që duhet të jetë konsensual. "Vullneti i duhur per ta kristalizuar kete proces, mund te sjelle nje dhe disa emra te pranueshem, me gjere se maxhoranca aktuale ne parlament. Per ne nuk eshte e rendesishme te paragjykojme se nga duhet te vijne emrat, per ne i rendesishem eshte sinqeriteti i vullnetit per te patur nje president te mbeshtetur me gjere se maxhoranca", tha Meta.
Zgjedhja e presidentit
Biznesi: Jo krizë presidenciale
Zgjedhja e presidentit

Presidenti, PD ngre grupin negociator