Zvendskryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, i nisi dje nj letr ministrit t Punve t Jashtme t Federats Ruse, Sergei Lavrov, ku i shpreh shqetsimin pr pasojat e zjarreve si dhe solidaritetin e Shqipris me t gjitha familjet e viktimave dhe me t gjith popullin rus n kto momente t vshtira. Ministri Meta shkruan n letr: “Me shqetsim t madh jam duke ndjekur situatn m t fundit n Federatn Ruse lidhur me zjarret, q kan prfshir vendin tuaj dhe pasojat q po l nj fatkeqsi e till natyrore”. Z. Meta i shprehu solidaritetin e tij me t gjitha familjet e viktimave t zjarreve dhe t atyre, q kan humbur jetn si pasoj e temperaturave t larta, si dhe me gjith popullin rus pr prballimin e nj situate t till. “Duke shpresuar n normalizimin dhe prmirsimin sa m t shpejt t gjendjes, m lejoni Shklqesi, t’Ju shpreh sigurimet e konsiderats sime m t lart”, - prfundon letrn drejtuar homologut rus, Lavrov, ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta.