“Interi? Para se t shkoja un, ata nuk kishin fituar asgj”

Pas turms q e priti n “San Siro”, e hna milaniste e Zlatan Ibrahimovi ka nisur mjaft shpejt. N orn 8.00, suedezi zhvilloi vizitat mjeksore, ndrsa pas tri or testimesh u paraqit n “Milanelo” pr firmn n kontrat. “Pritja ishte fantastike, edhe pse do m plqente t luaja menjher. Sa gola do t shnoj? Shpresoj m shum se vitin e kaluar (25 rrjeta n 35 ndeshje)”, tha sulmuesi.


Zlatan, a ju duket vetja si n shtpi?


Po, sht pikrisht kshtu. N Barcelon jetohet shum mir, por pas Suedis, Italia sht vendi im. Kam jetuar ktu pr 5 vjet; un dhe familja ime ndihemi si n shtpin ton.


Mund t bni nj krahasim t futbollit italian dhe atij spanjoll?


Mund t konfirmoj at q t gjith e din: spanjollve u plqen loja sulmuese dhe jan m pak t mbrojtura. N ann tjetr, pr nj sulmues, kampionati italian mbetet kampionati m i vshtir. Seria A m magjeps dhe ndihem mjaft i emocionuar nga kjo sfid e re.


Me Berluskonin keni folur?


Po, dy her. M telefonoi n fillim t javs s kaluar, pr t m inkurajuar q t zgjidhja Milanin, duke m rikujtuar se kishte tentuar t m blinte kur luaja tek Ajaksi dhe te Juventusi. Folm srish kur isha n Milanelo.


A ka funksionuar motivimi nga presidenti?


Natyrisht. Ai di t prdor fjalt e duhura dhe t bn t ndihesh numri nj. Megjithat, i gjith Milani m priti shum mir; sht nj ndjesi q t motivon jashtzakonisht shum.


Cilt ju lan m shum prshtypje?


Galiani u tregua mjaft i kujdesshm pr detajet. Kam biseduar disa her n telefon me trajnerin Alegri. Ronaldinjo, s bashku me Pirlon, Ambrozinin dhe Nestn u treguan mjaft t sjellshm: bn q menjher t ndihesha si njri prej tyre.


Milani sht i uritur pr fitore…


Ndrsa un jam m shum i uritur. Kthehem n Itali pr t fituar dhe pr t shnuar m tepr gola se n t kaluarn. Jam shum i motivuar, ndrsa pika ime e fort sht q prcaktoj gjithmon objektiva t rinj.


Sa gola mendoni se mund t shnoni kt vit?


Shpresoj m shum se vitin e kaluar (25 rrjeta n 35 ndeshje).


Pra, krkoni t fitoni titullin, Champions-in dhe “Topin e Art”?


N 4 vitet e ardhshme kjo skuadr mund t fitoj gjithka dhe un do t jem n shrbim t shokve pr t marr maksimumin. Objektivat personal vijn m von.


Kuqezinjt tani kan nj repart t frikshm sulmues…


S bashku me Ronaldinjon dhe Paton jemi mes sulmuesve m t fort n Europ. Nuk harroj as Borrielon dhe Inzagin.


Largoheni nga Barcelona mes polemikave…


Kam pasur probleme vetm me nj person. Me shokt kisha marrdhnie mjaft t mira dhe shfrytzoj rastin q t them se me klubin “blaugrana” dhe me tifozt marrdhnia ka qen e shklqyer.


Cilit do t’ia jepnit “Topin e Art”?


Shnajder ka
nj sezon t madh, por nse do t m duhej t zgjidhja do t thosha Iniests.


Do t luani srish n derbi, por ksaj radhe n ann tjetr…


Treni ecn: me zikaltrit kam kaluar tre vjet shum t bukur, por tashm jam i prqendruar vetm te Milani. Do t luaj pr t’i fituar t gjitha ndeshjet derbi.


Ndoshta t fitoni edhe duke i shnuar ish-skuadrs tuaj…


Kjo sht e bukura e futbollit…
#