shte 23 vjecari nga Gostivari Admir Mehmedi qe i jep nuancen e pare shqiptare Kupes se Botes edhe pse goli qe shenoi shkon per llogari te Zvicres multietnike qe i falet para se gjithave shqiptareve te saj jo vetem Mehmedit per golin por Xherdan Shaqirit qe u konfirmua lideri i lojes se helveteve apo dhe te tjereve si Valon Behrami Blerim Xhemaili e Granit Xhaka per ngjitjet e shkalleve ne rang global me pjesemarrjen e saj per here te trete ne nje Boteror ne Brazil 2014 ku ne debutim arriti nje fitore dramatike 2-1 me Ekuadorin ne sfiden e pare te Grupit Ebr
br
Kishte rreshtuar 3 shqiptare ne formacionin titullar Otmar Hitzfeld Valon Behrami Xherdan Shaqiri e Granit XhakaEdhe gervishtja e pare e sfides ishte shqiptare me Granit Xhaken qe leshoi nje goditje nga 30 metra ne minuten e 13-te me topin qe perfundoi shume lartbr
br
Goditja e pare ne pasqyren e portes serish shqiptare mban firmen e Xherdan Shaqirit e majta qendrore e te cilit gjithsesi ishte pre e lehte per Domingues qe u impenjua seriozisht ne minuten e 20-te nga Ricardo Rodriguez per te devijuar ne kornebr
br
Zvicra ne kerkim te golit por fati puthi Ekuadorin qe i kapi ne befasi helvetet ne minuten e 23-te me Enner Valencian qe zhbllokoi rezultatin El Trikolor kaloi ne avantazh ne nje goditje standarde te goditur nga Ayovi dhe Valencia i pashqetesuar shenoi me kokebr
br
Reagimi i Zvicres menjehere me pas erdhi me Shaqirin me goditjen e tij qe u devijua ne goditjen e kendit ndersa ne minuten e 35-te futbollisti i Bayernit te Mynihut pas nje te majte te tij kerkoi nje penallti per prekje te topit me dore por arbitri Irmatov nuk i dha te drejtebr
br
3 minuta me vone provoi nga jashte zone edhe Granit Xhaka dhe Zvicra rriti intensitetin e lojes e udhehequr pikerisht nga Shaqiri ndersa mbeten ne hije Stocker e Drmic por pjesa e pare u mbyll ne avantazh per Ekuadorin dhe helveteve nuk ju mjaftoi 66 e zoterimit te topit dhe loja rinisi me Hitzfeld qe votoi menjehere per nje ndryshimbr
br
Stocker mbeti ne dhomat e zhveshjes dhe ne vend te tij u fut Admir Mehmedi per ta cuar ne 4 numrin e shqiptareve ne fushe dhe 23 vjecarit nga Gostivari ju deshen vetem pak minuta per ti dhene jete permbysjes zvicerane me golin e pare shqiptar ne nje Boterorbr
br
Per te shenuar nje gol qe padyshim pervecse ne Zvicer eshte festuar jo pak dhe ne Shqiperi Kosove Maqedoni e ne shqiptarine anembane Botesbr
br
Dhe shpirti i Zvicres ishte pikerisht te shqiptaret pasi ne minuten e 54-te Shaqiri orkestroi nje kundersulm te rrezikshem me Mehmedin qe hyri ne zone por gaboi ne topin e funditbr
br
Ekuadori u pergjigj ne te 60-n me nje te djathte te bukur te Enner Valencias me topin qe perfundoi vetem pak jashte zonesbr
br
Ne te 69-n Zvicra shenoi por goli u anullua pasi Drmic ishte ne pozicion jashte loje Ne te 73-n Zvicra vodhi topin ne mesfushe dhe u nis ne nje tjeter kunder zbritje por Shaqiri me topin e tij kapi vetem pjesen e jashtme te rrjetesbr
br
Nje minute me pas nje keqkuptim mes Benaglio e Djouror per pak sa nuk i mundesoi Ekuadorit golin e dyte me Von Bergen qe shpetoi in extremisbr
br
Finale e ndezur dhe per te kompletuar tablon e nje fitoreje me protagoniste shqiptare ne minuten e 93-te spikati Valon Behrami fillimisht shpetoi skuadren e tij nga nje gol i sigurt e pastaj me nje shpirt natyrisht shqiptar e jo zviceran u nis ne nje kundersulm fatal qe vijoi me krosin e Rodrigez dhe golin ne sekondat e fundit te Seferocivbr
br
Zvicra feston ne kete menyre fundin me te bukur me nje permbysje in extremis per te cilen ju falet padyshim shqiptareve te gjithe protagoniste me Xherdan Shaqirin qe u vleresua njekohesisht dhe si njeriu i ndeshjesbr
br


lang enUS

p idlast