Komuniteti am shpreh solidaritetin pr familjen Marko. Drejtuesit e PDU-s kontribuojn pr familjen e shkrimtarit dhe atdhetarit t shquar, Petro Marko. Drejtues t ktij komuniteti dhe t PDU vizitojn familjen e shkrimtarit t madh patriot Petro Marko dhe i dhurojn nj kontribut financiar. Apelit t mediave shqiptare dhe maratons s solidaritetit t iniciuar nga nj e prditshme shqiptare pr familjen e shkrimtarit t nderuar Petro Marko, drejtues t komunitetit am dhe prfaqsues t lart t PDU-s iu prgjigjn me nj reagim t menjhershm. N takimin e zhvilluar gjat paradites s djeshme me familjar t shkrimtarit, drejtuesit e ktij komuniteti dhe kreu i PDU-s, deputeti Shptim Idrizi, dhe Dashamir Tahiri, shprehn gatishmrin e tyre pr t’iu bashkuar apelit publik pr ndihmes t familjes. Krert e ktij komuniteti t shoqruar edhe nga gazetar dhe kryetari i Unionit t Gazetarve Shqiptar, Aleksandr ipa, n takimin q patn me bijn e shkrimtarit, Arianita Marko, konfirmuan mbshtetjen e tyre pr familjen, duke i dhuruar pjestares s familjes nj shum prej 5 000 eurosh.


Gjat biseds me bijn e shkrimtarit krert e komunitetit am u njohn me gjendjen dhe shqetsimet serioze t shndetit t dy pjestarve t ksaj familjeje, bashkshortes s shkrimtarit, piktores s njohur Safo dhe djalit, poetit Jamarbr Marko. Kreu i PDU-s, deputeti Idrizi, deklaroi pas aktit dhurues pr gazetart se ndihej tejet i tronditur nga gjendja ekonomike dhe kushtet n t cilat ngrysin ditt e tyre prej kaq vitesh t tranzicionit, pjestart e nderuar t ksaj familjeje t shquar. Ai shtoi se apelon pr institucionet e larta shtetrore, pr Parlamentin dhe qeverin, Bashkin e Tirans dhe t gjitha institucionet e kulturs kombtare t kthejn syt nga familje t tilla t cilat jan nderi i kombit, por q gjenden n kushte skandaloze ekzistenciale. Idrizi krkoi q kto institucione t veprojn sa m par pr t ndihmuar n kurimin e dy pjestarve t smur, n vlersimin e veprs s muar t patriotit dhe shkrimtarit t klasit t par shqiptar si dhe n ndryshimin e gjendjes financiare t ksaj familjeje q ofron vlerat e shumta dhe t vyera t atdhedashuris dhe artit kombtar.