Ceremoniali

Vizita e prfaqsuesve shqiptar n OKB prtej rndsis q ka n pikpamje politike prfaqson nj angazhim serioz protokollar. Kshtu, vendimi i Kshillit t Ministrave, nr.229 i 23 prillit 2004, prcakton qart detyrat e protokollit t shtetit n raste t vizitave jasht t tri personaliteteve kryesore. Kapitulli IV i vendimit thot shprehimisht se “protokolli i shtetit vihet n dijeni paraprakisht pr do lvizje t tre personaliteteve kryesore jasht shtetit”, duke nnkuptuar n kt rast se personaliteti i vetm q qndron n Shqipri sht drejtuesja e Parlamentit, Jozefina Topalli. Rregullimi i ktij mekanizmi sht thelbsor pr sa koh q zbraztia e krijuar pasqyron nj gjendje jonormale pr institucionet. Duhet pasur parasysh se vizita n fjal ka nj afat kohor jo t vogl, ka i jep rndsi ktij kalimi i cili prkon n koh me hapjen e sesionit t ri parlamentar. Teknikisht, ceremoniali jep iden pr prgatitjet q po zhvillohen dhe q jan n varsi t Ministris s Jashtme. “Presidenti i Republiks, Kryeministri dhe Kryetari i Kuvendit kryejn vizita t nivelit t lart jasht shtetit. Protokolli i shtetit merret me procedurat zyrtare t organizimit t vizitave, nga prgatitja deri n prfundimin e tyre. N funksion t ktij programi bashkpunohet me kabinetet prkatse”, thuhet n vendimin e msiprm. Me rndsi sht praktika e nderimit t Presidentit si figur kryesore, rangu i t cilit nuk delegohet. “Rangu i Presidentit nuk sht i delegueshm. N rastet kur Presidenti nuk merr pjes vet, por drgon nj prfaqsues, ky i fundit nuk gzon nderimin q do t’i bhej vet Presidentit. Prfaqsuesi i Presidentit radhitet n vendin q i takon sipas rangut t tij”, thuhet n vendimin pr ceremonialin, nj rregull q jep nj ide t qart pr dobin e pjesmarrjes s Bamir Topit n aktivitetin e shtatorit n OKB.
#