Ish-zvends Presidenti Dik enej sht shtruar n spital pas dhimbjeve t forta n kraharor. Mjekt than se ai ndodhet n gjendje t qendrueshme megjithat do t’i duhet q gjat dits t'i nnshtrohet testeve dhe analizave. 69-vjeari enej ka patur probleme t shumta me zemrn dhe jo pak her i sht nnshtruar ndrhyrjeve kirurgjikale.

Nga viti 1978 deri n 2000, ka kaluar 4 infarkte.

N vitin 2001, mjekt i implantuan nj mekanizm q monitoron dhe korrigjon rrahjet e zemrs. Dik enej shrbeu nn administratn e Presidentit Xhorxh Bush prej vitit 2001 deri n 2009 dhe njihet si nj ndr kritikt m t ashpr t administrats Obama.