Rezultate te kerkimit per termin: +Ali +Naimi

Total: 84
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.116Z

Ministri saudit: Idea e pavarësisë nga nafta e huaj,naive

Ministri saudit i naftës Ali al-Naimi thotë se Shtetet e Bashkuara janë naivë të mendojnë se mund të bëhen të pavarur nga nafta e Lindjes së Mesme.   Al-Naimi i tha një audience në Uashington të martën se ai mirëpret n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:25.650Z

Si djali i Sami Frashërit themeloi klubin e futbollit Galatasaray

Nga Kastriot Bezati Kush ishin pasardhësit e Sami Frashërit Samiu mësimet e para i mori në Teqen bektashiane të Frashërit. Më 1865 vendoset në Janinë, ku kreu gjimnazin grek Zosimea. Punoi për pak kohë në sekretarinë e Vilajetit të Janinës dhe, kur ishte 21 vjeç, më 1871, u vendos n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.126Z

SHBA nuk bën dot pa naftën tonë

Gazeta ShqipArabia Saudite Ministri saudit i Naftës, Ali al-Naimi, thotë se Shtetet e Bashkuara janë naivë të mendojnë se mund të bëhen të pavarur nga nafta e Lindjes së Mesme. Al-Naimi i tha një audience në Uashington të martën se ai mirëpret një rritje të prodhimit të naftës dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:04.688Z

Promovohet vepra e plotë e Shaban Sinanit

Vepra e plotë e studiuesit Shaban Sinani, e cila mban logon e shtëpisë botuese “Naimi”, u promovua në panairin e librit “Tirana 2012″. Të pranishëm në promovimin e kësaj kolane me 18 tituj ishin studiuesi nga Kosova, Ali Aliu dhe ai arbëresh, Mateo Mandala. Për Ali Ali

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:47.615Z

Kelmendi rrëfen ‘Shansingjerman...’ e ‘Kadarenë ndryshe’

Protagonisti i të ashtuquajturit “Shansi gjerman për Shqipërinë”, ish-ministri i Jashtëm gjerman, Hans Dietrich Gensherfiet në librin më të ri të Mimoza Cika-Kelmendit. Libri “Shansi gjerman dhe shqiptarët”, botuar nga “

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:08.781Z

OPEK:Të reduktohet prodhimi i naftës

Vendet e OPEK-ut kanë vendosur në takimin e zhvilluar në Algjeri, që të reduktojnë me 2.2 milionë fuçi në ditë prodhimin e naftës. OPEK-u ka ndërmarrë edhe dy nisma të tjera më parë për reduktimin e prodhimit që nga muaji shtator, duke bërë që prodhimi i arit të zi të ul

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.411Z

Naim Frashëri, apostulli i shqiptarizmës në 162 vjetorin e lindjes

Autori i Lajmit: Red.Naim Frashëri është poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit dhe kulturës shqiptare. Me veprimtarinë e dendur letrare dhe me punën si një nga udhëheqësit kryesorë të lëvizjes për çlirim kombëtar ai me

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama