Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkan

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:22.232Z

Gjeografia e armiqesive ne Ballkan

Sa është i stabilizuar Ballkani? Kjo varet nga fakti se ç‘lloj përplasjesh vërehen dhe para së gjithash ku ka akoma armiqësi? E thënë ndryshe, pyetja është: Cila është gjeografia e armiqësive në Ballkan? Në këto probleme, gabimet janë të mundshme, sepse marrëdhëniet mes shtete

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.325Z

Politika Obama ne Ballkan

Marrja e plote e detyres nga ana e Presidentit Barak Obama, pritet me interes te madh edhe ne Ballkan. Fillimisht pati dyshime se administrata e re mund te ndryshonte politikat ndaj rajonit. Por vizita e zyrtareve te larte te Departamentit te Shtetit, tregoi qarte se Shtetet e Bashkuara do te vazhdo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.334Z

Ndjesa në Ballkan

Nga Artan Xh. Duka   Përtej dëshirës së mirë të qeverisë, zerimi i problemeve me fqinjët nuk varet vetëm prej nesh. Ai rrezikon të mbetet utopi sa kohë klishetë e tabutë e së shkuarës janë prezent matanë kufijve, pavarësisht frymës së BE dhe NATO në rajon. Më 1913 fqinj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:24.057Z

Trashëgimia kulturore perse në Ballkan

12/02/2009  Konferencë shkencore ndërkombëtare Rreth 30 studiues nga rajoni dhe bota “zbardhin” në Tiranë trashëgiminë perse në Ballkan. Konferenca u zhvillua nën logon e Vitit Ndërkombëtar të Gjuhëve të shpallur nga UNESKO, në bashkëpunim me UNESKO-n dhe Arkivin Qendro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:57.408Z

PS: Shqipëria vendi më i korruptuar në Ballkan

 Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, shprehu shqetësimin për nivelin e lartë të korrupsionit në vend. Duke iu referuar raportit të Gallup për korrupsionin në Ballkan, kryesocialisti doli dje në një konferencë për shtyp në selinë e PS dhe akuzoi Berishën si përgjegjës për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.165Z

Ndryshim kufijsh ne Ballkan

brbrNgjarjet e fundit ne Kosove jane shoqeruar me deklarata radikale ne sallen e seancave plenare Socialisti Ben Blushi dhe ish-kryeministri Sali Berisha kane bere thirrje per ndryshim kufijsh ne Ballkan nese ndodh ndarja e veriut te Kosoves Ministri i Jashtem Ditmir Bushati ka theksuar se skenaret

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:24.653Z

NATO: Shqipëria, vend udhëheqës në Ballkan

 Aleanca e NATO-s vlerëson Shqipërinë si vend udhëheqës në Ballkan për sa i përket rritjes së sigurisë rajonale. Deklaratën e bëri dje në Tiranë drejtori për Çështjet e Sigurisë në NATO, Majkëll T. Evanof, gjatë një takimi me Presidentin Topi. “Evanof vlerësoi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama