Rezultate te kerkimit per termin: +Barazi

Total: 3078
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:35.645Z

Deputetët miratuan në parim Projekligjin për barazi gjinore

Në seancën plenare të Kuvendit, me 65 vota për, 3 kundër dhe 2 abstenime deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar të enjten Projektligjin për barazi gjinore. Lidhur me këtë Projektligj është bërë debat i gjatë kryesisht nga deputetet femra të Kuvendit të Kosovës të cilat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.301Z

Barazi apo drejtësi gjinore?

Tashmë është bërë realitet nevojshmëria e kontributit të femrës në jetën publike dhe veçanërisht në atë politike. Partitë shqiptare janë të detyruara të kenë 30% femra të listave të tyre për deputetët e ardhshëm dhe kjo gjë duhet komplimentuar. Të gjitha aktivistet femra p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.287Z

Gjyqësori, Arvizu: Barazi, transparencë, pavarësi dhe kufizim imuniteti

TIRANË- Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Aleksandër Arvizu theksoi sot se celësi i shtetit të së drejtës është një gjyqësor që siguron barazi para ligjit, transparencë, që është i pavarur ndaj cdo interesi apo presioni dhe lejon hetimin e gjyqtarëve dhe zyrtarëve të lartë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.938Z

Berisha-Bosch: Duhet barazi gjinore

Në konferencën "Sfidat dhe stereotipet gjinore" kryeministri Sali Berisha dhe ambasadori i OSBE-së, Robert Bosch kanë apeluar për barazi gjinore, inkurajim të grave në përfaqësimin politik, por edhe në shoqërinë civile. Kryeministri Sali Berisha u shpreh se barazia gjinore është the

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.304Z

Kërkohet ndryshimi i himnit në Austri për barazi gjinore

Share Një grup deputetesh austriake kanë përgatitur një propozim ligjor, për të ndryshuar himnin. Ato kërkojnë që teksti i himnit të tyre të bëhet më pak seksist. Mes ndryshimeve në tekst, ata kërkojnë që aty ku thuhet bijve të mëdhenj të shtohet fjala dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.563Z

Të drejtat e njeriut,OSBE: Barazi, jo diskriminim

TIRANË- Mbrojtje të të drejtave të njeriut, barazi para ligjit dhe luftë kundër çdo diskriminimi ka kërkuar sot në ditën për të drejtat e njeriut, ambasadori i prezencës së OSBE-së në vendin tonë, Eugen Volfarth. Deklarata është bërë në fjalën e tij mbajtur sot gjatë një pri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.990Z

Pagat në Hollywood, Hayek kërkon barazi gjinore

Transmetuar më 10.10.2015 - 13:59 Çështja e pagesës së aktoreve në Hollywood ishte kryefjala e një eventi të organizuar në Los Anxheles, me theks tek barazia gjinore. Kjo temë mblodhi një grup aktoresh të njohura që

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama