Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkesise +Islame

Total: 81
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.644Z

Kosove Kremtimet per Kurban Bajramin

Festa e Kurban Bajramit po kremtohet ne Kosove nen thirrjet per paqe e tolerance dhe ruajtje te bashkimit fetar e politike kundruall procesit politike ne vend. Mijera besimtare moren pjese ne ceremonine e faljes se bajramit gjate te ciles kryetari i Bashkesise Islame te Kosoves Myftiu Naim Ternava t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.567Z

Zukorlic Serbia i diskriminon boshnjaket

Dite me pare ka pasur nje perplasje mes komunitetit boshnjak dhe policise serbe ne rajonin e Rashkes per shkak te ndertimit te nje cerdheje femijesh ne nje vend per te cilin Bashkesia Islame ne Novi Pazar pretendon se eshte prone e saj. Perplasja duket se po hap nje problem te ri ne Serbi - ate te q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.645Z

Kosove kremtohetBajrami ne te gjithevendin

PRISHTINE- Mijera besimtare myslimane ne te gjithe Kosoven po festojne Kurban Bajramin ose sic njihet ndryshe Bajrami i Vogel. Ata u mblodhen neper xhamite e shumta neper qytete e fshatra ne faljen e pare qe shenon fillimin e kesaj feste qe kremtohet nga myslimanet ne gjithe boten. Ne Prishtine cere

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.576Z

Zukorlic ne rruge te rrezikshme

Reis-ul ulemaja i bashkesise paralele islame te Serbise Adem Zilkic deklaroi se myftiu Muamer Zukorlic me akuzat e tij ndaj Kishes Ortodokse Serbe KOS eshte nisur drejt nje rruge shume te rrezikshme. Theksimi i kesaj ceshtjeje sigurisht ka per qellim aktivizimin e ndonje doze klero-nacionale e ci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:35.574Z

Maqedoni sulm ne seline e BFI-se

brbrNje lufte brenda llojit po zhvillohet ne bashkesine fetare islame te Maqedonise Selia e BFI-se eshte sulmuar mengjesin e te henes nga myftiu i shkarkuar nje jave me pare Ibrahim Shabani dhe sekretari Afrim Tahiri bashke me nje grup prej 50 personash Ata jane futur me dhune ne ambientet e godines

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.100Z

Edukata fetare, kerkohet te jete lende mesimore

Myftiu i Bashkesise Islame te Kosoves, Naim Ternava ju eshte drejtuar deputeteve te Parlamentit te Kosoves me nje shkrese, me ane te se ciles kerkon futjen e Edukates Fetare ne sistemin e rregullt te arsimit publik. "Qellimi i mesimit te edukates fetare ne arsimimin fillor e te mesem, eshte qe nxene

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.332Z

Aksion antiterrorizem ne Maqedoni

brbrNje aksion i gjere antiterrorist eshte ndermarre gjate oreve te nates dhe mengjesit te kesaj te enjteje nga policia maqedonase Operacioni u shtri ne kryeqytetin Shkup qytetet e Kumanoves Struges e Gostivarit dhe coi ne arrestimin e dhjetera personave te dyshuar per pjesemarrje ne lufterat ne Sir

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama