Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkesise +Islame

Total: 81
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:35.573Z

Shkup policia ruan qetesine pas konfliktit

brbrPas incidentit te se henes kur nje grup personash hyne me dhune ne seline e bashkesise fetare islame ne Shkup ku moren vula e dokumente te tjera situata paraqitet e qete Mediat vendase raportojne se rreth 20 punonjes te bashkesise islame kaluan naten ne ambientet e brendshme ndersa policia maqe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:45.144Z

Vehabizmi ne Maqedoni

Bashkesia Islame ne Maqedoni dhe autoritetet e rendit thone se ne vend jane te pranishme grupe radikale islamike por se ato nuk paraqesin ndonje rrezik per momentin. Kryetari i Bashkesise Islame Sulejman Rexhepi i cili grupet e tilla i cileson si levizje politike-selefiste apo vehabiste thote se ato

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:53.332Z

Krerët e Bashkësisë Islame të Kosovës po e njollosin fenë dhe traditën shqiptare

Nga Enver Robelli   Udhëheqja e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) me në krye Naim Tërnavën duhet të largohet menjëherë nga drejtimi i këtij institucioni të rëndësishëm fetar për shkak se: 1. Ka toleruar dhe shpeshherë edhe frymëzuar ekstremizmin islamik në Kosovë. 2. Ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.232Z

Kosove, festohet Bajrami i Madh

Pas tridhjete dite agjerimi, festen e Fiter Bajramit e kane kremtuar edhe muslimanet ne Kosoves. Ne Prishtine, manifestimi qendror kushtuar Bajramit te Madh u mbajt ne xhamine e Qarshise, ku pas faljes se namazit, kreu i Bashkesise Islame, Naim Ternava dergoi mesazhe urimi per qytetaret

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.614Z

fare po ndodh me pronat e komuniteteve fetare

Nje shtet qe eshte ne gjendje te ktheje pronat e bashkesive fetare -vakefet ai shtet rrezaton mesazh paqe dhe miresie kane vleresuar udheheqesit shpirterore te bashkesive fetare islame te vendeve te Ballkanit. Ne konferencen e mbajtur ne Shkup ata kane diskutuar per denacionalizimin e vakefeve dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.923Z

Prishtine besimtaret myslimane festojne Bajramin

Besimtaret myslimane ne Prishtine kane kryer sot faljen e namazit ne Xhamine e Madhe Sulltan Mehmet Fatih. Faljen e namazit te Fiter Bajramit e drejtoi Kryeimami i Bashkesise Islame Sabri Bajgora.Ne fund te kesaj ceremonie besimtareve sic raporton RTK iu drejtua me nje mesazh Kryetari i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.551Z

Bajrami ne Kosove e Maqedoni

brbrEdhe ne Kosove besimtaret myslimane kremtojne Fiter Bajramin Ne oret e para te mengjesit u krye falja e Namazit ne te gjitha xhamite e vendit dhe pjesemarrja me e larte ishte ne Xhamine e Madhe te Prishtines Kryetari i bashkesise islame Naim Ternava duke permendur sulmet e fundit terroriste tha

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama