Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkesise +Islame

Total: 81
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:53.332Z

Krerët e Bashkësisë Islame të Kosovës po e njollosin fenë dhe traditën shqiptare

Nga Enver Robelli   Udhëheqja e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) me në krye Naim Tërnavën duhet të largohet menjëherë nga drejtimi i këtij institucioni të rëndësishëm fetar për shkak se: 1. Ka toleruar dhe shpeshherë edhe frymëzuar ekstremizmin islamik në Kosovë. 2. Ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.232Z

Kosove, festohet Bajrami i Madh

Pas tridhjete dite agjerimi, festen e Fiter Bajramit e kane kremtuar edhe muslimanet ne Kosoves. Ne Prishtine, manifestimi qendror kushtuar Bajramit te Madh u mbajt ne xhamine e Qarshise, ku pas faljes se namazit, kreu i Bashkesise Islame, Naim Ternava dergoi mesazhe urimi per qytetaret

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.614Z

fare po ndodh me pronat e komuniteteve fetare

Nje shtet qe eshte ne gjendje te ktheje pronat e bashkesive fetare -vakefet ai shtet rrezaton mesazh paqe dhe miresie kane vleresuar udheheqesit shpirterore te bashkesive fetare islame te vendeve te Ballkanit. Ne konferencen e mbajtur ne Shkup ata kane diskutuar per denacionalizimin e vakefeve dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.923Z

Prishtine besimtaret myslimane festojne Bajramin

Besimtaret myslimane ne Prishtine kane kryer sot faljen e namazit ne Xhamine e Madhe Sulltan Mehmet Fatih. Faljen e namazit te Fiter Bajramit e drejtoi Kryeimami i Bashkesise Islame Sabri Bajgora.Ne fund te kesaj ceremonie besimtareve sic raporton RTK iu drejtua me nje mesazh Kryetari i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.551Z

Bajrami ne Kosove e Maqedoni

brbrEdhe ne Kosove besimtaret myslimane kremtojne Fiter Bajramin Ne oret e para te mengjesit u krye falja e Namazit ne te gjitha xhamite e vendit dhe pjesemarrja me e larte ishte ne Xhamine e Madhe te Prishtines Kryetari i bashkesise islame Naim Ternava duke permendur sulmet e fundit terroriste tha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.644Z

Kosove Kremtimet per Kurban Bajramin

Festa e Kurban Bajramit po kremtohet ne Kosove nen thirrjet per paqe e tolerance dhe ruajtje te bashkimit fetar e politike kundruall procesit politike ne vend. Mijera besimtare moren pjese ne ceremonine e faljes se bajramit gjate te ciles kryetari i Bashkesise Islame te Kosoves Myftiu Naim Ternava t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.567Z

Zukorlic Serbia i diskriminon boshnjaket

Dite me pare ka pasur nje perplasje mes komunitetit boshnjak dhe policise serbe ne rajonin e Rashkes per shkak te ndertimit te nje cerdheje femijesh ne nje vend per te cilin Bashkesia Islame ne Novi Pazar pretendon se eshte prone e saj. Perplasja duket se po hap nje problem te ri ne Serbi - ate te q

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama