Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Evropian +Catherine

Total: 1275
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:51.958Z

Kush janë kandidatët për të zëvendësuar Catherine Ashtonin?

Diplomatët e lartë të Italisë dhe Polonisë po konkurrojnë për postin e lartë të shefit të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian. Italia sot zyrtarisht e ka nominuar ministren e jashtme, Federica Mogherini, ndërsa Polonia ka s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:18.364Z

Belgjika merr presidencën e radhës të Bashkimi Evropian

Kryesimi belg, Yves Leterme, i cili do të jetë kryeministër i Belgjikës deri në formimin e qeverisë së re në tetor, ka pesë prioritete, ndërmjet të cilave më të rëndësishmet janë forcimi i institucioneve evropiane në pajtim me Marrëveshjen e Lisbonës dhe strategjia për daljen ng

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:44.088Z

Takim Thaçi – Daçiq, ndërmjetëson Catherine Ashton

Në Bruksel sot më vonë gjatë ditës, pritet të mbahet një takim ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiq, në të cilin do të diskutohet për çështj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.347Z

Parlamenti Evropian diskuton sot për Kosovën e Shqipërinë

Në Parlamentin Evropian zhvillohet sot një debat midis deputetëve dhe përfaqësues së lartë të BE-së Catherine Ashton për Kosovën dhe Shqipërinë. Për të dy vendet do të votohet më 8 korrik nga një rezolutë. Nikolaos Chountis, nga e Majta e Bashkuar Evropiane, ka marrë pje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:50.007Z

Catherine Ashton e BE-së takohet me liderin e rrëzuar Mohammed Morsi

Egjipt- Shefja e Jashtme e Bashkimit Evropian ka takuar Presidentin e rrëzuar të Egjiptit, Mohamed Morsi, thotë zëdhënësja e saj. Catherine Ashton vizitoi zotin Morsi të hënën në mbrëmje dhe ka mbajtur dy orë diskutime të thella me të. Vendi i takimit nuk është dhënë, por zoti Mors

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.573Z

Bisedimet Kosove - Serbi do i kryesoje Bashkimi Evropian

Deutsche Welle Javen e kaluar Asambleja e KB aprovoi nje rezolute te re per Kosoven. Ne takimin jozyrtar te ministrave te Jashtem te BE-se ne fundjave e ngarkuara e BE-se me politiken e Jashtme Catherine Ashton i kerkoi BE-se te marre persiper ndermjetesimin ne bisedimet midis Serbise dhe Kosoves.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.452Z

Sherbimi i Jashtem Evropian - fare mund te beje dhe cfare duhet te beje ai

Henry Kissinger si minister i Jashtem i SHBA-se eshte ankuar njehere se nuk e di se cfare numri telefoni ka Evropa. Thene qarte - ne Evrope nuk kishte nje partner per bisedime. Por me marreveshjen e re te Lisbones prej nje viti ne fuqi pritet qe kjo gjendje te ndryshoje. Nga njera ane Evropa me Cat

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama