Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Total: 1228
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.880Z

Mbrëmje me muzikë bizantine në Tiranë

Tiranë, 8 Qershor 2010 NOA - Vepri­­mtaria kulturore Mbrëmësore Bizantine, u zhvillua dje në kryeqyte me rastin e mbylljes së ekspozitës Dorëshkrime Bizantine dhe Pasbizantine në Shqipëri, që u hap në mjediset e Drejtorise se Pergjithshme te Arkivave. Kjo veprimtari organizohej n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:56.357Z

Mblidhet Shoqata Shqiptaree Studimeve Bizantine

Prej kohësh studiues shqiptarë të periudhës bizantine kanë krijuar shoqatën tyre, e cila ka degën e saj edhe Shqipëri. Shoqata Shqiptare e Studimeve Bizantine (SHSHSB) dje shënoi mbledhjen e  parë të saj në sallën e bibliotekë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.006Z

Ikonografia bizantine ne nje ekspozite

Me se 25 vepra, ikona te punuara me disa nga teknikat me te vjetra te ruajtura deri ne ditet tona, punuar me flori 24 karat, kanavace ngjitur mbi dru, prezantohen ne nje ekspoziten e ikonografit Sajmir Lufta. E titulluar "Teknikat e ikonografise bizantine", kjo ekspozite u cel ne mjediset e Ministr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.870Z

Arkivi hap ekspozitën me dorëshkrime bizantine

Në Arkivin Qëndror Shteteror është celur ekspozita me dorëshkrime bizantine dhe pas bizantine që dëshmojnë historinë e kombit shqiptar. Kryeministri Sali Berisha e ka vleresuar këtë ekspozitë shumë të rëndësishme të kujtesës së Shqipërisë. “Dokumentat që ju pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.440Z

Durrës, pastrohet kapela bizantine

Në mozaikun mural të amfiteatrit te Durresit ka nisur një proces restaurim-pastrimi ku kapela bizantine që daton ne shekullin e peste dhe qe eshte mjaft e rralle, po pastrohet me qellim qe te dalin ne pah ngjyrat dhe vecorite e saj.Dy arkeologe-restauratore te drejtorise rajonale te monumeteve d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.723Z

EKSPOZITA E DORËSHKRIMEVE BIZANTINE

Intervista Sot çelet në një nga sallat e Arkivit Qendror të Shtetit një ekspozitë shumë interesante dhe unike, që do të vazhdojë të qëndrojë e hapur një muaj rresht, që sipas organizatorit të saj, z. Jorgo Jakumi, sjell një vlerë kulturore mes të dy popujve Përse e organizoni k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.861Z

Dorëshkrimet bizantine në ekspozitë

Qeveria do të bëjë të gjitha përpjekjet për të ruajtur dhe zhvilluar dokumentat dhe faktet historike të kombit. Ka qenë kjo deklarata e kryeministrit Berisha në ekspozitën e çelur në mjediset e Arkivit Qendror Shtetëror “Dorëshkrime Bizantine dhe Pasbizantine në Shqipëri&rdqu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama