Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Total: 1228
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.500Z

Shkrime bizantine si dokument dhe art

Ekspozita e dorëshkrimeve bizantine dhe pasbizantine nxjerr nga fondet e Arkivit Qendror të Shtetit dokumente origjinale të historisë së vendit, po edhe libra që kënaqin shijet estetike me artin e libërlidhjes, miniaturave dhe dekoreve Kanë kaluar tetë vjet kur në emër të "Arkivave t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:07.224Z

Shkolla e Muzikës Bizantine në Shqipëri, traditë dhe risi!

Nga Dr. Isidor Koti Ndërsa debati për arsimin e lartë dhe zhvillimet e reja që kanë përfshirë atë e ka zhvendosur gjithë vëmendjen te reagimet e aktorëve të ndryshëm dhe kryesisht brezit të ri, pak kush flet për shkollat specifike që funksionojnë në vendin tonë. Mund të duket nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.397Z

Arbëreshët festojnë ritet bizantine

Me rastin e festimeve pr 300-vjetorin e themelimit t Kishs s Greit (Avellino), kushtuar Shn Bartolomeut apostull (1710-2010), administrata komunale, n bashkpunim me famullin, kan mbajtur nj konferenc pr ritin bizantin, i cili ka qen praktikuar n Grei, ashtu si edhe n t gjitha ngu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.731Z

çelet ekspozita "Dorëshkrime bizantine dhe pasbizantine në Shqipëri"

"Dorëshkrime bizantine dhe pasbizantine në Shqipëri". Kështu quhet ekspozita që është shfaqur në ambientet e Arkivit Qëndror Shtetëror në Tiranë e cila ka si synim kryesor njohjen e studiuesve dhe publikut me dokumentacionin që ruhet në këtë arkivë, dhe konkretisht me pasurinë e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.784Z

Celet ekspozita e doreshkrimeve bizantine dhe pasbizantine ne Shqiperi

Ne mjediset e Arkivit Qendror te Shtetit Shqiptar u zhvillua dje konferenca dhe inaugurimi i "Ekspozites se doreshkrimeve bizantine dhe pasbizantine ne Shqiperi". Konferenca shkencore u zhvillua nen ritmet e shoqerise se muzikes bizantine, nen kujdesin e vecante te kryeministrit Sali Berisha, i cili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.785Z

Dorëshkrime bizantine, për herë të parë para publikut në AQSH

Në mjediset e AQSH dje u çel ekspozita "Dorëshkrime Bizantine dhe Pasbizantine në Shqipëri", e cila solli për publikun materiale arkivore të pa ekspozuara më parë. Ekspozita është përgatitur nën kujdesin e kryeministrit të Shqipërisë, prof. dr. Sali Berishës. Mes 46 kodikëve q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.490Z

Dorëshkrimet bizantine dhe pasbizantine në Shqipëri

30/04/2010 Fillimet e artit figurativ në Shqipëri lidhen me periudhën e hershme të neolitit. Qindra e mijëra qeramika, terakota, apo zbukurime ne metal etj., që u përkisnin fiseve ilire, paraardhës të drejtpërdrejt të shqiptarëve të sotëm janë dëshmi për këtë. Zbukurimet e tyre j

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama