Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Total: 1228
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:09.313Z

Kur Dardanët bënin ligjin në Ballkan

Libri i ri “Mbretëria Dardane” i arkeologut të njohur, prof. Luan Përzhita, zbulon për herë të parë historinë 2400-vjeçare të Kosovës Libri “Mbretëria Dardane”, me autor prof. Luan Përzhita, paraqet historinë e lashtë të shtetit më të ri në Europës, Kosovës. Ky botim sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:23.541Z

Retro/Press: Nji djaloçit idealist

Prej shka kam muejt me marrë vesht ti me shokët tuej jeni vrojtuesa heshtues të nji ndodhjeje madhështore dhe historike për dheun tonë të shum-vuejtun. Ndoshta nji buzëqeshje ironije do të nënvizohet në fytyrën tande të këthjellët e mendimi qi ke për të shprehë ndoshta nuk do të j

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.113Z

Rikthimi i relikteve të Shën Pelinit në Shqipëri ndez gjakrat mbi përkatësinë

24-02-2012 / Gazeta 55 Një “betejë” religjioze po konsumohet në anën tjetër të Adriatikut. Në qytetit italian të Brindizit, një shenjt i Kishës katolike romake me origjinë shqiptare, Shën Pelini, është në qe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:56.277Z

PD: Rama hesht për grabitjen në Rinas, prej 10 ditësh asnjë autor dhe përgjegjës

PD ka ngritur shqetësimin se që prej ditës kur ndodhi grabitja në Rinas, nuk ka asnjë informacion për autorët dhe askush nuk është përgjegjës. Në një dalje për mediat nga selia blu, kreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj denoncon edhe heshtjen e kryeministrit E

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:36.657Z

Amfiteatri me projekt pilot

Më datë 21 korrik 2008, u çel në amfiteatrin romak të Durrësit, fushata e pestë e gërmimeve italo-shqiptare, në të cilën morën pjesë, përveç ekipit të kërkimeve dhe specialistëve të departamentit të Historisë së Universitetit të Parmës dhe të departamentit të Arkeologjisë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.347Z

Itinerari i Marco Polos dhe Croisier Musicale në Shqipëri

Portit të Vlorës i ankorohet më datë 13 gusht 2008, në orën 08.00 te mengjesit nje nga anijet spektakolare te cilat qarkullojne ne keto dite vere në ujërat e Mesdheut; Anija “Sea Cloud” ose e mbiquajtura “Croisiere Musicale”, e cila vjen në një “ndjekje”

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:16.258Z

Ndahet nga jeta intelektuali i njohur voskopojar Dhori Fallo

Dje u nda nga jeta Dhori Fallo, një intelektual i njohur i Voskopojës dhe i të gjithë qarkut Korçë. I biri i Dhimitër Fallos, një tjetër intelektuali progresist në Shqipërinë e viteve ’30 të shekullit të shkuar, për më shumë se 30 vjet, ai u shndërrua në një ikonë t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama