Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Total: 1228
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.870Z

Arkivi hap ekspozitën me dorëshkrime bizantine

Në Arkivin Qëndror Shteteror është celur ekspozita me dorëshkrime bizantine dhe pas bizantine që dëshmojnë historinë e kombit shqiptar. Kryeministri Sali Berisha e ka vleresuar këtë ekspozitë shumë të rëndësishme të kujtesës së Shqipërisë. “Dokumentat që ju pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.440Z

Durrës, pastrohet kapela bizantine

Në mozaikun mural të amfiteatrit te Durresit ka nisur një proces restaurim-pastrimi ku kapela bizantine që daton ne shekullin e peste dhe qe eshte mjaft e rralle, po pastrohet me qellim qe te dalin ne pah ngjyrat dhe vecorite e saj.Dy arkeologe-restauratore te drejtorise rajonale te monumeteve d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.723Z

EKSPOZITA E DORËSHKRIMEVE BIZANTINE

Intervista Sot çelet në një nga sallat e Arkivit Qendror të Shtetit një ekspozitë shumë interesante dhe unike, që do të vazhdojë të qëndrojë e hapur një muaj rresht, që sipas organizatorit të saj, z. Jorgo Jakumi, sjell një vlerë kulturore mes të dy popujve Përse e organizoni k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.861Z

Dorëshkrimet bizantine në ekspozitë

Qeveria do të bëjë të gjitha përpjekjet për të ruajtur dhe zhvilluar dokumentat dhe faktet historike të kombit. Ka qenë kjo deklarata e kryeministrit Berisha në ekspozitën e çelur në mjediset e Arkivit Qendror Shtetëror “Dorëshkrime Bizantine dhe Pasbizantine në Shqipëri&rdqu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.167Z

Rrugëtime bizantine

Ndërsa arti bizantin dhe postbizantin, pasuria jonë më e madhe në art, po vlerësohet në botë, kudo që ajo ekspozohet, tek ne gati nuk studiohet dhe nuk botohet asgjë për të. Së bashku me Drejtorin e Muzeut Mesjetar në Korçë Lorenc Gliozheni dhe shefen e restaurimeve Tatjana Caca,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.372Z

Averil Cameron: Vendi i shqiptarëve në historinë bizantine

"Trojet shqiptare janë një pjesë e rëndësishme e historisë bizantine". Kështu është shprehur gjatë një takimi të djeshëm me historianët shqiptarë, Averil Cameron, profesoreshë e lashtësisë së vonë dhe e historisë së Bizantit në Oksford, njëkohësisht drejtore e kolegjit "Kebl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.500Z

Shkrime bizantine si dokument dhe art

Ekspozita e dorëshkrimeve bizantine dhe pasbizantine nxjerr nga fondet e Arkivit Qendror të Shtetit dokumente origjinale të historisë së vendit, po edhe libra që kënaqin shijet estetike me artin e libërlidhjes, miniaturave dhe dekoreve Kanë kaluar tetë vjet kur në emër të "Arkivave t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama