Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Total: 1228
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.861Z

Dorëshkrimet bizantine në ekspozitë

Qeveria do të bëjë të gjitha përpjekjet për të ruajtur dhe zhvilluar dokumentat dhe faktet historike të kombit. Ka qenë kjo deklarata e kryeministrit Berisha në ekspozitën e çelur në mjediset e Arkivit Qendror Shtetëror “Dorëshkrime Bizantine dhe Pasbizantine në Shqipëri&rdqu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.167Z

Rrugëtime bizantine

Ndërsa arti bizantin dhe postbizantin, pasuria jonë më e madhe në art, po vlerësohet në botë, kudo që ajo ekspozohet, tek ne gati nuk studiohet dhe nuk botohet asgjë për të. Së bashku me Drejtorin e Muzeut Mesjetar në Korçë Lorenc Gliozheni dhe shefen e restaurimeve Tatjana Caca,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.372Z

Averil Cameron: Vendi i shqiptarëve në historinë bizantine

"Trojet shqiptare janë një pjesë e rëndësishme e historisë bizantine". Kështu është shprehur gjatë një takimi të djeshëm me historianët shqiptarë, Averil Cameron, profesoreshë e lashtësisë së vonë dhe e historisë së Bizantit në Oksford, njëkohësisht drejtore e kolegjit "Kebl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.500Z

Shkrime bizantine si dokument dhe art

Ekspozita e dorëshkrimeve bizantine dhe pasbizantine nxjerr nga fondet e Arkivit Qendror të Shtetit dokumente origjinale të historisë së vendit, po edhe libra që kënaqin shijet estetike me artin e libërlidhjes, miniaturave dhe dekoreve Kanë kaluar tetë vjet kur në emër të "Arkivave t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:07.224Z

Shkolla e Muzikës Bizantine në Shqipëri, traditë dhe risi!

Nga Dr. Isidor Koti Ndërsa debati për arsimin e lartë dhe zhvillimet e reja që kanë përfshirë atë e ka zhvendosur gjithë vëmendjen te reagimet e aktorëve të ndryshëm dhe kryesisht brezit të ri, pak kush flet për shkollat specifike që funksionojnë në vendin tonë. Mund të duket nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.397Z

Arbëreshët festojnë ritet bizantine

Me rastin e festimeve pr 300-vjetorin e themelimit t Kishs s Greit (Avellino), kushtuar Shn Bartolomeut apostull (1710-2010), administrata komunale, n bashkpunim me famullin, kan mbajtur nj konferenc pr ritin bizantin, i cili ka qen praktikuar n Grei, ashtu si edhe n t gjitha ngu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.731Z

çelet ekspozita "Dorëshkrime bizantine dhe pasbizantine në Shqipëri"

"Dorëshkrime bizantine dhe pasbizantine në Shqipëri". Kështu quhet ekspozita që është shfaqur në ambientet e Arkivit Qëndror Shtetëror në Tiranë e cila ka si synim kryesor njohjen e studiuesve dhe publikut me dokumentacionin që ruhet në këtë arkivë, dhe konkretisht me pasurinë e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama