Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantit

Total: 298
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.473Z

BIZANTINET, Averil Cameron: Shqipëria më ndihmoi për të shkruar librin

>Promovohet libri Bizantinët. Për lexuesin vjen një histori ndryshe për identitetin e perandorisë bizantineBizantinët titullohet libri i fundit i studiueses Averil Cameron, i cili u promovua dje në ambientet e Bibliotekës Kombëtare. Një libër i cili rrëfen për qeverisjen në kohën e Bi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.372Z

Averil Cameron: Vendi i shqiptarëve në historinë bizantine

"Trojet shqiptare janë një pjesë e rëndësishme e historisë bizantine". Kështu është shprehur gjatë një takimi të djeshëm me historianët shqiptarë, Averil Cameron, profesoreshë e lashtësisë së vonë dhe e historisë së Bizantit në Oksford, njëkohësisht drejtore e kolegjit "Kebl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.376Z

Takim me historianen e Oksfordit

Instituti i Historisë dhe Biblioteka Kombëtare në Tiranë organizojnë një takim me studiuesen e njohur të historisë së Bizantit dhe lashtësisë së vonë në Universitetin e Oksfordit, prof. Averil Kameron. Kameron më 2006-n ka marrë titullin “Dame Commander of the Order of the British

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.229Z

Dy thesare monedhash janë gati për ekspozim

Dy thesare monedhash të zbuluara para disa muajsh gjatë një ekspedite arkeologjike në amfiteatrin antik të Durrësit janë restauruar plotësisht dhe janë gati për ekspozim dhe studim. Thesaret që i përkasin dy periudhave të ndryshme kohore janë restauruar nga restauratori Frederik Stamat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.232Z

Dinaket

Kaloresia e rende normane i theu vijat e mbrojtjes bizantine duke siguruar fitoren qysh ne fillim te betejes. Ajo qe mbeti nga ushtria e shpartalluar mberriti se bashku me perandorin ne Oher nepermjet rruges Egnatia. Qe ketu Perandori urdheroi qe Durresi te vazhdonte te mbrohej dhe komanden ja besoi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.219Z

Restaurohet thesari i Durrësit

Dy thesare monedhash te zbuluara veren e kaluar gjate nje ekspedite arkeologjike ne amfiteatrin e Durresit jane restauruar plotesisht dhe jane gati per ekspozim dhe studim. Thesaret qe i perkasin dy periudhave te ndryshme kohore jane restauruar nga Frederik Stamati i cili thote se ato jane gjetur te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.364Z

Autorja e “Bizantinët” në Tiranë

07/01/2009  Një leksion për “Bizantinët” dhe çështje të tjera historike sjellin në Tiranë prof. Averil Cameron. Autorja e “Bizantinët” do të jetë e pranishme sot në sallën “American Corner” në Bibliotekën Kombëtare për të mbajtur leksion për një sërë argum

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama