Rezultate te kerkimit per termin: +Duke

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:54.944Z

Iku duke mallkuar!

Nga Mero Baze   Mbledhja e fundit e qeverisë apo akti i fundit i çdo pushteti, i ngjason pak shkuarjes në kishë ku njeriu ka nevojë të rrëfehet, të flasë me veten dhe të ikë duke lënë pas ndjesinë e paqes. Është në një farë mënyre një akt që përmbledh bre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.106Z

Duke kuptuar censurën

Është me vend t’i bëhen të ditur lexuesit të sotëm fakte të së kaluarës, jo thjesht për kureshtje. Por që të çmojë përparësitë e lirisë. Nga ana tjetër të ndërgjegjësohet edhe për rreziqet që e kërcënojnë këtë liri. Siç është ndër të tjera anar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.353Z

Duke pritur shiun

Risku i prmasave dhe impakteve negative t mungess s energjis po ndikon ndjeshem zhvillimet ekonomike ne vend, duke rritur kostot e biznesit dhe t kosumatorit shqiptar. Debatit n fund t vitit pr miliardat lek t taksapaguesve shqiptar q humbasin n keq-manaxhimin e KESH-it, duket se ju shtua edhe hezit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:35.364Z

Duke zbritur shkallët...!

  Kur e kam njohur shkrimtarin e shquar të letërsisë për fëmijë, Tasim Gjokutën*, kam qenë aq i vogël sa ecja rrugës së Pazarit të Vjetër të Gjirokastrës duke u mbajtur herë pas here pas dorës së tim eti. Diku, përjashta Klubit të Kashahut, bisedonin me tim atë dhe qeshnin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:15.798Z

Duke luajtur plehrash!

Nga Mero Baze Vëmendja e aktivistëve të shoqërisë civile që luftojnë kundër ligjit të importit të mbetjeve në Shqipëri, është drejtuar tani mbi firmën e Presidentit. Shpresa e tyre është se kthimi i ligjit në Kuvend, do të jetë një shans dhe një rikthim i Presidentit tek int

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:32.326Z

Duke kujtuar Berion

  Ishte Luçiano Berio ai që futi elementët e muzikës jazz edhe në këngë të Beatles; ai që kompozoi edhe njëherë finalen e operës Turandot; që u lidh me poetët dhe shkrimtarët më të mirë të kohës si Sanguineti, Eko, Kalvino, Oden, për të krijuar teatrin muzikor mode

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:15.516Z

Duke pritur Kurdistanin

Lufta ndaj ekstremistëve islamikë të ISIS i ka sjellë nën vëmendjen e publikut. Por kush janë kurdët: E mbi të gjitha përse nuk kanë patur kurrë një shtet? Nga Franco Capone ("Focus") Në sistemin patriarkal kurd, në mënyrë paradoksale janë gratë që e trashëgojnë gjuhën,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama