Rezultate te kerkimit per termin: +Enciklopedia

Total: 510
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.496Z

Enciklopedia Maqedonase,gjysma e kopjeve u shit

SHKUP- Ish-kryeredaktori i Enciklopedisë Maqedonase, akademik Bllazhe Ristovski ka theksuar se gjysma e kopjeve të kësaj enciklopedie janë shitur dhe gjysma presin të dalin në treg. Ai në një intervistë për të përditshmen Utrinski Vesnik në Shkup ka theksuar se Enciklopedia Maqedonase a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.721Z

Enciklopedia, "Zgjohu": Të tërhiqet botimi

Lëvizja Qytetare "Zgjohu" e mbështetur nga pothuajse të gjitha partitë politike shqiptare dhe disa institucione dhe OJQ të shumta, nëpërmjet një konference për shtyp kërkoi largimin e redaktorit kryesor Bllazhe Ristevski nga Akademia e Shkencave si dhe tërheqjen e këtij botimi dhe t'i k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.988Z

Maqedoni, akademikët: Enciklopedia nuk do tërhiqet

Shumica e akademikëve maqedonas kanë deklaruar se nuk do të tërhiqet "Enciklopedia Maqedonase", por do të bëhet korrigjimi në pjesët kontestuese të saj. Ky vendim është bërë i ditur nga Kuvendi i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Maqedonase (ASHAM), ku shumica prej 48 anëtarëve të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.426Z

Enciklopedia e re maqedonase ende mister

Merret vendimi pas pezullimit të dokumentit antishqiptar Kuvendi i Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve (AMSHA) ka vendosur që të hartohet një enciklopedi e re, pas rrëzimit të enciklopedisë së parë që ishte kryekëput një dokument antishqiptar dhe i konsideronte banorët autok

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.152Z

Botohet "Enciklopedia e Kurveleshit"

Enciklopedia e Kurveleshit është një botim i plotë që përshkruan në nivel rajonal dhe kombëtarë këtë krahinë . I gjithë sfondi i Kurveleshit është trajtuar sipas 2000 zërave të të gjitha fushave . Perveç historisë së personaliteteve të asaj zone, në këtë enciklopedi p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:27.209Z

Shqiptaret: Enciklopedia, projekt i Gruevskit

Politikanet shqiptare te opozites ne Shkup vleresojne se Enciklopedia Maqedonase eshte projekt politik i qeverise se Gruevskit, ne vazhden e perpjekjeve te tij per krijimin e shtetit njeetnik. “Vleresojme se keto tendenca sic jane edhe tendencat radikale per rinumerimin e popullates

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:15.352Z

Enciklopedia maqedonase ngec ne vend

Një marrëveshje mes Akademisë së Shkencave të Maqedonisë dhe asaj të Shqipërisë pritet të aktivizojë sërish Komisionin për Hartimin e Enciklopedisë, e cila u pezullua si pasojë e fyerjeve dhe të pavërtetave që

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama