Rezultate te kerkimit per termin: +Enciklopedia

Total: 510
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.152Z

Botohet "Enciklopedia e Kurveleshit"

Enciklopedia e Kurveleshit është një botim i plotë që përshkruan në nivel rajonal dhe kombëtarë këtë krahinë . I gjithë sfondi i Kurveleshit është trajtuar sipas 2000 zërave të të gjitha fushave . Perveç historisë së personaliteteve të asaj zone, në këtë enciklopedi p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:27.209Z

Shqiptaret: Enciklopedia, projekt i Gruevskit

Politikanet shqiptare te opozites ne Shkup vleresojne se Enciklopedia Maqedonase eshte projekt politik i qeverise se Gruevskit, ne vazhden e perpjekjeve te tij per krijimin e shtetit njeetnik. “Vleresojme se keto tendenca sic jane edhe tendencat radikale per rinumerimin e popullates

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:15.352Z

Enciklopedia maqedonase ngec ne vend

Një marrëveshje mes Akademisë së Shkencave të Maqedonisë dhe asaj të Shqipërisë pritet të aktivizojë sërish Komisionin për Hartimin e Enciklopedisë, e cila u pezullua si pasojë e fyerjeve dhe të pavërtetave që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.047Z

Enciklopedia, nuk zhvillohet takimi Gruevski-Ahmeti

Dy partnerët e koalicionit Ali Ahmeti i BDI-së dhe Nikolla Gruevski i VMRO-DPMNE nuk janë takuar gjatë fundjavës, pavarësisht paralajmërimit se midis tyre pritej të zhvillohej një takim. Informacionet për një takim të përbashkët për të sqaruar pozicionet e tyre lidhur me botimin e &q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.210Z

Ahmeti: Të hiqet nga qarkullimi enciklopedia maqedonase

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti në një prononcim për RTV "Ora News" ka kërkuar tërheqjen e enciklopedisë të botuar në Maqedoni pasi shtrembëron fakte të vërteta historike për origjinën e shqiptarëvë etnikë dhe autoktonë në trojet e veta në Maqedoni. Sipas tij, enciklopedia ka shpifje t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:26.997Z

Enciklopedia, ASHAM ndryshon redaksine

Kryesia e Akademise se Shkencave dhe Arteve ne Maqedoni ka marre sot vendimin per te ndryshuar perberjen e redaksise qe hartoi enciklopedine e re. Lajmin e bejne te ditur mediat lokale, sipas te cilave ne redaksine e re do te marrin pjese edhe eksperte te komuniteteve te huaja qe jetojne

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:24.225Z

Ministria: Do rishikohet enciklopedia për historinë

• Katër vëllimet e "Enciklopedia e përgjithshme dhe maqedonase", që kanë alarmuar historianët shqiptarë do të rishikohen nga Ministria e Kulturës.Ndonëse nuk mund të thuhet se bëhet fjalë për një bllokim të botimit të mëtejshëm apo daljen nga qarkullimi të enciklopedis

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama